Sudan’da halk sokağı terk etmiyor

Sudan’da halk sokağı terk etmiyor

Hartum’daki Genelkurmay karargahı önünde toplanan yüz binler yönetimin derhal sivillere verilmesini istedi

YAŞANACAK DÜNYA

Sudan’da halk sokağı terk etmiyor. Darbecilere karşı dün (Perşembe) yüzbinler Genelkurmay karargahının önünde toplanan yüzbinler protesto gösterisi düzenledi. Askeri karargaha giden tüm köprüleri ve sokakları dolduran halk, devrimci şarkılar söyledi.

Halk isyanının bastırılamadığı ülkede 11 Nisan’da ordu darbe yapmıştı.

6 Nisan’dan beri başkentteki Genelkurmay karargahı başta olmak üzere sokakları zapteden Sudanlılar, askeri darbeyi kabul etmeyerek “sivil geçiş hükümeti” kurulmasını istemişti.

Muhalefet hareketi ile askerler arasında yapılan müzakerelerde bazı noktalarda anlaşma sağlanmıştı. Ancak, halk muhalefeti ile askeri cunta arasında geçici başkanlık konseyinin bileşimi konusunda anlaşma sağlanamayınca Sudan’da gerginlik yeniden yükseldi. Halka “milyonluk gösteriler” yapma çağrısında bulunan Özgürlük ve Değişim Deklarasyonu güçleri, askeri konseyin iktidarı sivillere devretmek konusunda samimi olmadığı açıklaması yaptı.

Aralık ayından bu yana “ekmek isyanı” olarak başlayan protesto gösterilerinde devletin saldırıları sonucunda 38 kişi hayatını kaybetti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar