Sudan’da hayatını kaybedenlerin sayısı 43’e yükseldi

Sudan’da hayatını kaybedenlerin sayısı 43’e yükseldi

Askeri darbeyi kabul etmeyerek sivil iktidar talebiyle sokakları terk etmeyen Sudan halkına yönelik saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 43’e yükseldi

Sudan başkenti Hartum’da Genelkurmay Başkanlığı’nın önündeki eylemcilere yönelik gerçekleştirilen saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 43’e yükseldi.

Ülkede Ömer Beşir’in ardından iktidarı ele geçiren Askeri Geçiş Konseyi, görev süresini daha önce iki yıl olarak ilan etmişti. Abdülfettah Burhan, Pazartesi günü başalayan saldırıların ardından “ülkedeki protesto hareketi ile varılan tüm anlaşmaların iptal edildiğini ve 9 ay içinde erken seçim yapılacağını” açıkladı.

Seçim kararı halk ayaklanmasını sona erdirmek için bir taktik olarak değerlendiriliyor. Sudan muhalefeti ise iki hafta önce başlattıkları grevi sürdürme kararını yineledi. Sudan Komünist Partisi, meslek birlikleri ve muhalefet güçlerinden yapılan açıklamalarda “Rejim devrilene kadar süresiz grevdeyiz” denildi.

Askeri Geçiş Konseyi lideri Burhan, geçtiğimiz haftalarda Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeleri ziyaret ederek görüşmelerde bulunmuş ve siyasi destek almıştı. Bu ülkelerden orduya önemli maddi destek de sağlanıyor.

ABD’nin Hartum Büyükelçiliği yaptığı açıklamayı sildi

ABD’nin Hartum Büyükelçiliği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Sudan güvenlik güçlerinin protestoculara ve sivillere yönelik saldırıları yanlış ve durmalı” denildi. BBC’nin haberine göre, saldırılardan Sudan ordusunun sorumlu tutulduğu ve ordunun Sudan halkını “yönetememekle” suçlandığı kısım daha sonra açıklamadan silindi.

Ne olmuştu?

Darbeyle geldiği iktidardan 30 yıldır gitmeyen Devlet Başkanı Ömer Beşir halkın aylar süren protestoları sonucunda devrilmişti. Ordu yönetime el koymuştu. Halk askeri darbeyi kabul etmeyerek sivil iktidar talebinde bulunmuştu bunun üzerine ise sokakları terk etmeyerek oturma eylemlerine başlamıştı. Hartum’da Genelkurmay Başkanlığı binasının önünde uzun süredir oturma eylemi yapan sivil geçiş konseyi yanlısı göstericileri dağıtmak için ateş açtı ve en az 35 kişi hayatını kaybederken onlarca kişi de yaralanmıştı.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar