Şule Çet cinayetini meşrulaştıran raporun sahibi doktora meslekten men cezası

Şule Çet cinayetini meşrulaştıran raporun sahibi doktora meslekten men cezası

Ankara Tabip Odası, Şule Çet Davası’nda, “Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde içki içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır” diye rapor yazan Adli Tıp Uzmanı Dr. Mehmet Nuri Aydın’ın 6 ay süreyle meslekten men edilmesine karar verdi.

Ankara Tabip Odası (ATO), bir plazada tecavüz edildikten sonra boğularak katledilip, 14. kattan atılan Şule Çet Davası’nda, “Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde içki içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır” diye rapor yazan Adli Tıp Uzmanı Dr. Mehmet Nuri Aydın’ın 6 ay süreyle meslekten men edilmesine karar verdi.

Aydın’ın, 1989 yılında Ankara Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şubesi’nde (DAL) işkence gören Kutay Meriç’e “sağlam” raporu veren Adli Tıp Kurumu doktorlarından olduğu ortaya çıkmıştı. ATO’nun o tutumu nedeniyle 1990 yılında aldığı kararla 9 ay süreyle meslekten ihraç kararı verdiği öğrenilmişti.

Şule Çet cinayetinde de kadın düşmanı, gerici tutumunu alenen sürdürerek dava dosyasına da giren raporda, “Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde içki içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır” ifadelerini kullanmıştı. Aydın hakkındaki gelişmeyi, Şule Çet Davası’nın avukatlarından Umur Yıldırım duyurdu.

Kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Avukat Umur Yıldırım, “Şule’nin davasında; ‘Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde alkol içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiştir’ şeklinde tıp bilimine, hukuka ve ahlaka aykırı mütalaa veren Dr. Mehmet Nuri Aydın’a Ankara Tabip Odası tarafından 6 AY MESLEKTEN MEN EDİLMİŞTİR” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar