Şule Çet’in ölümüyle ilgili sanıksız keşif yapıldı!

Şule Çet’in ölümüyle ilgili sanıksız keşif yapıldı!

Tecavüz edilip, plazanın 20. katından atılarak öldürülen Şule Çet’in avukatlarının talebiyle bugün olay yerinde keşif yapıldı, keşfe Şule’nin tutuklu yargılanan katilleri getirilmedi

Geçen yıl 28 Mayıs’ta tecavüz edildikten sonra plazanın 20. katından atılarak katledilen Şule Çet’in yaşamını yitirdiği plazada bugün keşif yapıldı. Şule’nin tutuklu yargılanan katillerinin “güvenlik” gerekçesiyle getirilmedikleri keşfe; mahkeme heyeti, taraf avukatları, Adli Tıp uzmanı, cinayet gecesi olay yerine gelen polis ekibinden bir polis ve bir inşaat mühendisi de katıldı. Şule’nin ölümüyle ilgili daha önce rapor hazırlayan bilirkişi heyetinden isimlerse, keşfe alınmadı.

Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nin geçen duruşmada Şule Çet’in avukatlarının talebiyle gerçekleştirdiği keşifte hem 20. Kattaki ofiste hem de dışarda düştüğü yerde incelemelerde bulunuldu.

Çet’in ailesinin avukatı Onur Tatar, Şule Çet’in düştüğü yerde üzerinde olan külot ve kadın pedinin bulunamadığını söyleyerek, “Polis memuruna bu soruyu sorduk özellikle. Tecavüz bulgusunu ispatlayabilecek en önemli delillerden bir tanesi neden kayıp” dedi.

Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi, önceki duruşmada olay yerinde keşif yapılmasını kararlaştırmıştı.

Hem içerde hem dışarda inceleme yapıldı

DHA’nın haberine göre olayın yaşandığı plazadaki ofis katında inceleme yapıldığı sırada dava dosyasına giren bilgiler ışığında mahkeme başkanı, uzmanlara sorular da sordu. Heyet, taraf avukatlarına da söz vererek iddialarını dinledi. İnceleme sırasında Çet’in atıldığı pencere önündeki sehpanın konumunun belirlendiği, ayrıca iki pencere arasındaki mesafenin ve pencere boylarının ölçüldüğü belirtildi. Heyet daha sonra Çet’in düştüğü yere inerek, inceleme yaptı. Yaklaşık 2,5 saat süren keşifin ardından mahkeme tutanak tutarak, plazadan ayrıldı.

‘Tecavüzü ispatlayacak en önemli delil kayıp’

Şule Çet’in ailesinin avukatları basın mensuplarına açıklama yaptı. Avukat Onur Tatar, sanıkların da keşifte hazır bulundurulmasını istediklerini ancak güvenlik gerekçesiyle getirilmediğini söyledi. Avukat Tatar, “Şule Çet’in düştüğü yerde üzerinde bulunan külot ve kadın pedi hala bulunamadı, bulunamıyor. Bizler daha önceki celsede tecavüz bulgusunu ispatlayacak maddi delilleri bu dosya yönünden ortaya koymuştuk. Ancak Türkiye’deki her yurttaşın hukuk güvenliği bakımından delillerin sağlıklı bir şekilde toplanması gerekir. Polis memuruna özellikle sorduk bu soruyu. Olay yerine kendisinden sonra gelen ekip, olay yeri inceleme ekibi ve soruşturma amiri olan Cumhuriyet Savcısı, otopsi teknisyeni ve adli tıp görevlisi, bu külot ve kadın pedi nerede? Tecavüz bulgusunu ispatlayabilecek en önemli delillerden bir tanesi neden kayıp? Bunun sorumluları bunun hesabını vermek zorundalar diye düşünüyorum” dedi.

‘Rapor hazırlayan akademisyenlere izin verilmedi’

Avukat Tatar, daha önce kendileri tarafından rapor hazırlatılan Mersin Üniversitesi Akademisyeni Prof. Dr. Hakan Kar ve Erciyes Üniversitesi Adli Tıp Profesörü Çağlar Özdemir’in keşifte yer almasına mahkemenin izin vermediğini ancak mahkemenin incelemesinin ardından bu uzmanların olay yerinde inceleme yaparak rapor hazırlayacaklarını belirtti.

‘İntihar sürecinin olağan akışına aykırı’

Erciyes Üniversitesi’nden Çağlar Özdemir ve Mersin Üniversitesi’nden Hakan Kar’ın hazırladığı bilirkişi raporunda, genç kızın sol ayakkabısının sağ kolunun altında, sağ ayakkabısının ise sol ayağının 155 santimetre ilerisinde bulunduğu belirtilerek, “Düşme pozisyonunda yerle temas ile sol ayaktan fırlayan ayakkabının sağ dirsek altında kalma olasılığı bulunmadığından Şule Çet’in ayakkabısının vücudundan önce yere düştüğü açıktır. Bu durum olağan bir intihar davranış örüntüsüne ve sürecin olağan akışına aykırıdır” denilmişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar