#ŞuleDumanaSesVer

#ŞuleDumanaSesVer

Ailesinin zorla alıkoyduğu DTCF öğrencisi 20 yaşındaki Şule Duman’ın arkadaşları, sosyal medyada ŞuleDumanaSesVer kampanyası başlattı

Ankara Üniversitesi Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi (DTCF) Klasik Arkeoloji bölümü öğrencisi Şule Duman (20) 27 Şubat tarihinde okulun önünden ailesi tarafından zorla alıkonuldu. Şule’den o tarihten bu yana bilgi alamayan arkadaşları sosyal medyada kampanya düzenleyerek, #ŞuleDumanaSesVer dedi.

Devrimci-demokrat siyasi kimliğe sahip Şule’nin yaşadıklarının Ankara polisinin sık sık yaptığı saldırılardan birinin somut sonuçlarından biri olduğu açık. Keza polisin aileleri arayarak “çocuğunuza sahip çıkın, teröristlerle birlikte” gibi yönlendirmelerde bulunmayı sistematik bir politikaya dönüştürdüğü biliniyor.

Şule’nin arkadaşları Sakarya’da yaşayan ailesinin tarihsel gericilik birikiminin tipik refleksleriyle hareket eden AKP’li bir aile olduğunu belirtiyorlar.

Şule’nin kaçırılmasından sonra onunla hiçbir şekilde iletişim kuramayan arkadaşları, can güvenliğinden emin olmak ve zorla alıkonulmasına son verebilmek için bir sosyal medya kampanyası başlattı.

Twitter’da başlatılan kampanya #ŞuleDumanaSesVer başlığı taşıdı.

‘Şule’nin çıkarmadığı ses olun’

Arkadaşları, en son babası tarafından alıkonularak Sakarya’ya götürülmesi sırasında mesajla bilgi alabildiklerini Şule’nin polisi arayıp şikayetçi olduğunu, ancak sonrasında alınan ifadesinde “şikayetçi olmadığını” belirttiğini paylaştı. Arkadaşları, Şule’nin zorla tutulduğu yerde baskı altında ifade verdirilmiş olduğu düşüncesinde.

Başlatılan kampanyaya Şule Çet’in avukatı Umut Yıldırım da destek verdi. Av. Yıldırım, Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu:

Ankara Üniversitesi öğrencisi ŞULE, ailesi tarafından okulunun önünde zorla alınarak Sakarya’ya götürülüyor. Şule hak etmediği sona mahkum edilmesin. Başka Şuleler olmasın. Şule’nin çıkarmadığı ses olun.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar