Suriye savaşında yeni aşamaya geçiş

Suriye savaşında yeni aşamaya geçiş

Suriye savaşı, bölgeyle sınırlı olmaktan çıktı

ABD- İngiltere- Fransa üçlüsü, Suriye’ye yönelik günlerdir beklenen saldırıyı bu gece (14 Nisan) sabaha karşı yaptılar.

Ağırlıklı olarak uzaktan fırlatılan füzelerle yapıldığı anlaşılan saldırı sırasında başkent Şam’daki kimi noktalarla Humus, Dera ve Lübnan sınırına yakın bölgelerdeki askeri tesislerin hedef alındığı görülüyor. ABD Savunma Bakanı James Mattis, vurulan hedeflerin kimyasal üretim ve stoklama merkezlerinin olduğunu öne sürdü. Ancak gelen ilk bilgilere bakılacak olursa saldırının daha çok Suriye’deki İran ve Hizbullah güçlerini hedef aldığı anlaşılıyor.

ABD başkanı Trump, yapılacağını günler önce twitterdan ilan ettiği saldırının başladığını dünyaya, “Kısa bir süre önce Amerikan kuvvetlerine, Esad’ın kimyasal silah kapasitesiyle ilgili yerlere yönelik kesin bir saldırı yapmaları için talimat verdim. İngiltere ve Fransa ile birlikte ortaklaşa bir operasyon şu anda başlamış durumda. İki ülkeye de teşekkür ediyoruz” sözleriyle duyurdu.

Trump dengesizi esip-gürlemeyi her ne kadar sürdürse de, ABD Savunma Bakanı Mattis, saldırının “şimdilik son bulduğunu” açıkladı. Pentagon’dan yapılan açıklamada da, saldırının biraz da Trump’ın Amerika adına tükürdüğünü yalayan bir pozisyona düşmemek amacıyla yapılan ‘sınırlı bir gövde gösterisi’ olduğu vurgulanıyor. Pentagon açıklamasında, “Kararlılığımızın altını çizdik. Esad alması gereken mesajı aldı. Kimyasal silah kullanılmaması için adım atıldı. Nokta atışı operasyonu gerçekleştiriliyor. Harekatın hedefi Suriye hükümeti. Hava harekatı bugün için son buldu.” denildi.

Amerika’nın kuyruğuna takılan İngiltere başbakanı May’in sözleri de şimdilik ‘kontrollü bir gerginlik stratejisinin’ izlendiği izlenimini güçlendirecek içerikte: “Saldırı bölgede tansiyonu yükseltmek amaçlı değil. Belirli hedeflere sınırlı saldırı yapılıyor. Bu iç savaşa müdahale etmekle ilgili değil, bu rejim değişikliğiyle ilgili değil. Bu bölgedeki tansiyonu daha da yükseltmeyecek sınırlı ve hedefli bir saldırı.”

Şu anki görüntü, bu saldırının daha çok Rusya-İran-Esad ittifakına “Suriye’de -ve bölgede- biz de varız” mesajını vermeyi amaçlayan sınırlı bir hamle olduğu izlenimi yaratsa da işin gerisinde yatan tehlikelerin büyüklüğü gözden kaçırılmamalı.

Bu tehlikelerin başında da, bugüne kadar esas olarak “vekalet savaşları” biçiminde cereyan eden Suriye’deki emperyalist kapışmanın artık doğrudan karşı karşıya gelme aşamasına geçmekte oluşu geliyor. Bu ise, dünya çapında yeni bir emperyalist savaş olasılığının güçlenmesi demek. BM’in Suriye özel temsilcisi Stefan Mistura dahi geçenlerde bu tehlikeye dikkat çekti: “Suriye’de işler öyle bir hale geldi ki, durum her an kontrolden çıkabilir ve bu sadece Suriye, hatta bölge ile de sınırlı kalmayarak dünya barışını ortadan kaldıracak genel bir güvenlik sorununa dönüşebilir”.

Onun için, Suriye’de olup bitenleri hala ‘kendisiyle’ ya da en fazla ‘bölge’ ile sınırlı gelişmeler olarak görüp bugüne kadar kullanılan kalıplarla değerlendirme dar görüşlülüğünü bir an önce terketmek gerekiyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar