Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik tutuklandı

Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik tutuklandı

Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Gözaltına alındıktan sonra yerine kayyum atanan Urfa’nın HDP’li Suruç Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çevik çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

10 Ekim Katliamı’nda kızını ve görümcesini kaybeden Çevik, emniyette ifade vermeme hakkını kullandı. “Gizlilik” kararı olan dosyada savcıya ifade verdi.

MA’daki habere göre, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar gerekçesiyle “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alınan Çevik’in, savcılık tarafından ayrıca “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla ifadesi alındı.

Çevik’e, 2015 yılında Facebook hesabından yaptığı Newroz’a dair ve kayyum atamalarından sonra yaptığı paylaşımlar soruldu. Ayrıca bir Whatsapp yazışmasında geçen “Değer ailesi” kavramının sorulduğu Çevik, ihaleler ve işe alımlarla ilgilide sorulan sorulara cevap verdi.

İhalelerin kayyum döneminde yapıldığını, işe alımların ise İlçe Kaymakamı’nın “güvenlik soruşturması“ndan sonra yapıldığını ifade eden Çevik, paylaşımlara dair kayyum atamalarına tepki göstermek amacıyla protesto hakkını kullandığını, sosyal medya paylaşımlarının da suç oluşturmadığını ifade etti.

Avukatlar Sevda Çelik Özbingöl, Ahmet Ceylan ve İsmail Bülbül de, dosyayla ilgili “Gizlilik” kararı alınmasıyla savunma haklarının engellendiğini belirterek, dosyada suç oluşturan bir unsurun bulunmadığını ve Çevik’in serbest bırakılmasını istedi.

Savcı, Çevik’i tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etti.

Urfa 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ifadesi alınan Çevik, örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla tutuklandı.

Çevik, Urfa T Tipi Cezaevi’ne gönderildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar