Systemair HSK işçileri yarın şirket genel merkezi önünde olacak

Systemair HSK işçileri yarın şirket genel merkezi önünde olacak

Birleşik Metal-İş, Dilovası’ndan kurulu Systemair HSK fabrikasında çalışırken, sendikalaştıkları için ücretsiz izine çıkarılarak ve işten atılarak cezalandırılmak istenen işçilerle birlikte 27 Ekim’de saat 13:00’te şirketin Genel Müdürlüğü’nün önünde olacaklarını açıkladı

Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nda (Birleşik Metal-İş) örgütlendikleri için ücretsiz izne çıkarılan Gebze Dilovası’ndaki İsveç sermayeli Systemair HSK Havalandırma Endüstri Sanayi işçileri, 19 Ekim’den beri fabrika önünde direnişte. Sendika’nın yetki almasının hemen ardından gerçekleştirilen bu saldırının o yetkinin düşürülmesi için yapıldığı apaçık ortada. Patronların bundan sonra sendikalaşmanın cezası olarak “ücretsiz izin” sopasını sallayacakları da…

Fabrika yönetimi yalan yanlış beyanlarla sendikanın orada yetki almadığını söylüyor. Gerçek onun dediği gibi olsaydı, sözümona işçi kıyımı engellemek için getirilen, fakat fiili işsizlik anlamına geldiği gibi işçiyi günlük 39 TL’ye tamah etmeye zorlayan bu uygulamaya gitmeyeceği gün gibi ortada. Keza yönetim sendika ve işçi düşmanlığını iki işçiyi dışarda direnen arkadaşlarına destek verdikleri için hiçbir haktan yararlanamayacakları 29. Maddeden işten atarak da göstermiş oldu.

İşçiler bir haftalık direniş boyunca gerek Dilovası-Gebze sanayi havzasındaki işçilerin, gerekse çeşitli toplumsal kesimlerin desteği ve dayanışmasıyla buluştular.

Direnişi sadece fabrika önünde tutmayacağını, işçinin sesini daha geniş kesimlere duyurmak için birçok yere taşıyacağını belirten Birleşik Metal-İş, sendikaya üye oldukları için ücretsiz izine çıkarılarak ve işten atılarak cezalandırılmak istenen işçilerle birlikte yarın (27 Ekim 2020) saat: 13.00’de şirketin Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştireceğini duyurdu.

Basına, kitle örgütlerine, demokratik kurum ve kuruluşlara açıklamaya katılım çağrısı yapan Birleşik Metal-İş, şu bilgileri paylaştı:

Tarih: 27 Ekim Salı

Saat: 13:00

Yer ve adres: SYSTEMAIR HSK İSTANBUL MÜDÜRLÜĞÜ Esentepe, Büyükdere Cad. No: 121 Ercan Han Kat:7, Şişli


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar