Systemair HSK’de sendikalaştıkları için ücretsiz izne zorlanan işçiler direnişte

Systemair HSK’de sendikalaştıkları için ücretsiz izne zorlanan işçiler direnişte

Dilovası Systemair HSK fabrikasında ücretsiz izne zorlanan işçiler, örgütlendikleri Birleşik Metal-İş’le birlikte fabrika önünde direnişe başladı

Gebze Dilovası’ndaki İsveç sermayeli Systemair HSK Havalandırma Endüstri Sanayi işçileri Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nda (BMİS) örgütlendi. Sendika işyerinde çoğunluğu sağladı ve bu Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yetki tespitiyle de onaylandı. İşyerine sendikanın resmen girmiş olması üzerine fabrika yönetimi fiili işsizlik anlamına gelen ve işçilerin günlük 39 TL’ye talim etmesini dayatarak, işsizlik ödeneğinden yararlanmalarını ve diğer haklarının gasbedilmesine neden olan ücretsiz izin uygulamasını devreye sokarak sendikal örgütlenmenin altını boşaltmaya girişti.

“Ücretsiz izin uygulaması sendikalaşmaya engel olmak için kullanılamaz! Fazla mesaili çalışan işyerinde ücretsiz izin uygulaması olmaz. Sendikalaşmanın cezası günde 39 lira ödenekle ücretsiz izin uygulaması olamaz!” diyen BMİS bugün sabah saatlerinde “Sendikal haklara saygı duyulması, ücretsiz izinlerin durdurulması talebiyle fabrika önündeyiz…” diyerek tüm demokratik kitle örgütlerini basın ve kamuoyunu da işçilere desteğe çağırdı.

Sendikal örgütlenme hakkı, çalışma yaşamında vazgeçilmez temel haklardan biridir. Örgütlenme özgürlüğü anayasa ve yasalar tarafından güvence altındadır.Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanmış ve cezai yaptırıma bağlanmıştır. Systemair HSK yönetimi bu suçu işlemekten derhal vazgeçmelidir.Sendika Hakkımız Engellenemez!

Gepostet von Birleşik Metal-İş am Montag, 19. Oktober 2020

Ağır çalışma koşullarında ve düşük ücretlerle çalışan işçilerin sendikalaşmaya gittikleri anda ücretsiz izin uygulamasıyla karşı karşıya bırakılmasına karşı fabrika önünde başlayan direnişte işçiler, içerde çalışan arkadaşlarına seslenerek, bu saldırı karşısında üretimin durdurulması çağrısında bulundular. İçerde çalışan işçiler de slogan ve alkışlarla dışardaki arkadaşlarına destek verdiler.

BMİS Gebze 1 No’lu Şube Başkanı Selçuk Çiftçi, burada yaptığı konuşmada “Eğer patron sendikal hakkımızı tanıyarak bizimle görüşmek isterse buna hazırız ancak burada yapılan haksızılık son bulmadığı sürece bu fabrikada üretim yapmayacağız” ifadelerini kullandı.

Fabrikada çalışan işçilere de seslenen Çiftçi, “Anayasal haklarınızı kullanıyorsunuz, kendinizi yalnız hissetmeyin. Hiç kimse bu çıktığı yolda geri adım atmayacak” dedi.

Çitçi’nin konuşması sık sık “İş, ekmek yoksa barış da yok!”, “Ölmek var dönmek yok!”, “Patronların kölesi olmayacağız!”, “Direne direne kazanacağız!”, “İnadına sendika, inadına DİSK!” sloganlarıyla kesildi.

Eylemin başladığı saatlerde içerdeki işçilerden birinin sara nöbeti geçirdiği, yapılan müdahalelerle durumunun iyi olduğu öğrenildi. İşçiler bu duruma içerdeki baskının işçilerde yarattığı stresin neden olduğunu belirttiler.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar