Taksim’de gözaltına alınan 34 kişi serbest bırakıldı

Taksim’de gözaltına alınan 34 kişi serbest bırakıldı

İstiklal Caddesi’nin Feminist Gece Yürüyüşü’ne yasaklanmasını tanımayan ve polis barikatlarına yüklenirken gözaltına alınan 34 kişi sabah saatlerinde serbest bırakıldı

Her yıl İstiklal Caddesi’nde yapılan ve bu yıl Soylu’nun emriyle burada yapılması yasaklanan 18. Feminist Gece Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 34 kadın, sabah saatlerinde serbest bırakıldı.

8 Mart öncesinde “her yerde eylem yapılır, bir tek İstiklal’de yapılamaz” diye buyurarak güçlenen kadın dinamiğine sınır çizmeye ve durumu bir irade savaşına dönüştürmeye çalışan Soylu’nun bu meydan okumasına kadınlar “isyanımız biter mi sandın” diyerek yanıt verdi. Valiliğin de yasak kararını açıklamasıyla İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm sokaklar demir polis bariyerleri ve yığınakla kapatıldı, metro-tramvay seferleri iptal edildi.

Bu tutuma rağmen binlerce kadın Sıraselviler Caddesi’nde toplanarak oradan İstiklal Caddesi’ndeki Fransız Kültür Merkezi’nin önüne çıkmayı zorladı. Polis barikatı önünde sloganları, protestolarıyla bekleyen kadınlar, bir süre sonra barikatı zorladı. Polisin gaz bombası, plastik mermiyle gerçekleştirdiği saldırıda 34 kişi gözaltına alındı.

Gece Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen kadınlar sabah saatlerinde serbest bırakıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar