Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesine karşı miting yasaklandı

Tank Palet fabrikasının özelleştirilmesine karşı miting yasaklandı

Türk Harb-İş’in Sakarya’daki tank palet fabrikasının özelleştirilmesine karşı Ankara’da yapmak istediği mitinge Valilik izin vermedi.

Türk Harb-İş’in Sakarya’da bulunan ve Tank Palet fabrikası olarak bilinen 1’inci Ana Bakım Fabrikası’nın Cumhurbaşkanlığı kararıyla özelleştirme kapsamına alınmasına karşı 16 Mart Cumartesi günü Ankara’da gerçekleştirmek istediği mitinge Ankara Valiliği, Ankara İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan “seçim döneminde bulunulması ve genel güvenlik bakımından uygun olmadığı” değerlendirmesi sonucunda izin vermedi. Valiliğin yasak kararına karşı Türk Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozyel, özelleştirmeye karşı olan duruşundan çark ederek, “Özelleştirme şartnamesinde işçileri koruyan hükümler olmazsa üzerimize düşeni yaparız” dedi.

Tank Palet fabrikasının Katar sermayesi ve Erdoğan aşığı Ethem Sancak’ın BMC’sine satılmak istenmesi; Varlık Fonu’na devredilen devlet ortaklığı ya da doğrudan devlete ait olan işletmelerin satılmasının önünü açan son kararla da paralellik taşıyor. Keza önümüzdeki günlerde derinleşeceği açık olan ekonomik krizin bu işletmelerin peşkeşini zorunlu kılacağı ve gelişebilecek işçi tepkisine karşı şimdiden gözdağı vermeyi gerekli kılıyor.

Türk Harb-İş Başkanı Bozyel miting için 1 Mart’ta başvuru yaptıklarını; fakat valiliğin mitinge izin vermediğini belirterek, özelleştirme karşıtı tutumdan “işçilerin hakları korunmazsa gereğini yaparız” tutumuna çark etti. Bu tutumuyla yasak kararını baştan kabul eden Bozyel, bile bile maval okudu. Daha önce gerçekleşen özelleştirmelerin hemen hepsinde işçilerin haklarının korunduğunun söylendiği; fakat bu söylemin hayatta bir karşılığının olmadığı defalarca kanıtlanmışken, Bozyel’in açıklamasının maval okumak dışında bir anlamı olmadığı açıktır!..


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar