Tarım işçilerinin köle olmadıklarını göstermelerine tahammülsüzlük!

Tarım işçilerinin köle olmadıklarını göstermelerine tahammülsüzlük!

Akdeniz İhracatçılar Birliği’yle Mersin, Adana, Tarsus, Ceyhan işçi dernekleri arasında yapılan çalışma koşulları ve yevmiye görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayınca grev çağrısında bulunan Mersin Gid-Der Başkanı ve iki işçi bu sabah TEM Şube polislerince gözaltına alındı!

Güvencesizin de güvencesi tarım işçilerinin yevmiyeleri konusunda Akdeniz İhracatçılar Birliği’yle (AKİB) yapılan yevmiye pazarlığında uzlaşma sağlanamadığı için grev çağrısı yapan Güvencesizler İşçi Derneği’nin (Did-Der) Mersin Şube Başkanı Abdulselam Kutlu ve iki işçi bu sabah işçi durağında beklerken TEM Şube polisleri tarafından gözaltına alındı!

İçişleri Bakanı’nın Anayasa Mahkemesi ve Başkanı’nı alenen tehdit edebildiği Türkiye’de işçilerin anayasal haklarını kullanmaları, güvencesiz kesimlerin örgütlenmelerinin bu şekilde suç sayılması gayet “doğal” olabiliyor!

Hiçbir güvenceleri olmayan, düşük ücretlerle kuralsızca çalıştırılan, derme çatma kulübeler ya da çadırlarda can güvenlikleri olmadığı gibi sağlıkları da riske giren, çocuklarını okula bile gönderemeyen tarım işçilerinin bir sınıf olma çabası, kolektif tutum alma girişimleri patronları da devletlerini de rahatsız ediyor sonuçta!

Dün Adana, Mersin, Tarsus, Ceyhan işçi dernekleri başkanlarının imzasıyla yayınladıkları açıklamada AKİB ile yapılan pazarlıklarda uzlaşma sağlanamadığı için işçiler evde kalmaya davet edilmiş, çalışmaya giden işçilerle de görüşmeler yapılarak iş bırakmaları sağlanmıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar