TARİŞ’te 100 işçi gözaltına alındı

TARİŞ’te 100 işçi gözaltına alındı

Yedi işçinin işten çıkarılması üzerine direnişe geçen işçilere polis saldırdı 100 işçiyi gözaltına aldı

İzmir Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan TARİŞ’te DİSK Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için yedi işçinin işten atılması üzerine işçiler fabrika içinde eyleme başlamışlardı.

Atılan işçilerin geri alınması ve sendikanın tanınması talebiyle direnişe geçen işçiler, fabrika önüne gelen çevik kuvvet ekiplerince gözaltına alındı.

Evrensel’in haberine göre direnişteki işçilerle beraber Deriteks Sendikası İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, Genel-İş İşyeri Temsicisi Eren Bilgen, Genel-İş 7 Nolu Şube Başkanı Kemal Köroğlu, Genel-İş 2 Nolu Şube Yöneticisi Bayram Kesgin, Birleşik Metal-İş İşyeri Temsilcisi Sedat Sadak, Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Mazhar Uzbek ve Akar Tekstil İşyeri Temsilcileri de gözaltına alındılar.

TARİŞ’te patronun DİSK/Gıda-İş Sendikası’nın fabrikada örgütlenmesini tanımadığını ve bunun içinde kendilerine baskı yapıldığını belirten işçiler “Ya başka sendika, ya da istifa” denildiğini dile getirdiler. Bunun üzerine işçiler fabrikadan çıkmama kararı alarak fabrika içinde eyleme başladı.

Gıda-İş’e üye olduğu için TARİŞ’ten atılan işçilerden Murat Yılmaz, fabrika yönetiminin işçinin iradesini tanımayarak sendikayı kabul etmediğini belirtti. Yılmaz, “Patron, sendikaya üye olmamızı engellemek için bize baskı uyguladı. Akşam 17:30 sıralarında 7 işçi işten atıldı ve gerekçe olarak kadro fazlalığı gösterildi. Ancak biz işten atmaların sendikal faaliyetlerimiz gerekçesiyle olduğunu biliyoruz. Tüm kamuoyundan ve demokrasi güçlerinden, atılan tüm işçiler geri alınana ve sendika tanınana dek sürecek direnişimize destek vermelerini bekliyoruz” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar