“Taşerona kadro” yalanı ve Şehir Hastaneleri efsanesi!

“Taşerona kadro” yalanı ve Şehir Hastaneleri efsanesi!

“Taşerona kadro” düzenlemesi sonrasında KHK kriterlerine uymadıkları söylenen ve işten atılan, hastanenin taşındığı Bilkent Şehir Hastanesi’nde de istihdam edilmeyen 150 emekçi 1 yıldır işsiz, emekçiler bugün basın açıklaması gerçekleştirdi

Taşerona kadro” vaadiyle çıkarılan ve binlerce emekçinin belirlenen kriterlere uymadıkları ya da güvenlik soruşturmalarını geçemedikleri için işsiz kalmasına neden olan düzenlemenin yarattığı sonuçlardan biri de Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan 150 emekçinin işsiz kalması oldu.

Emekçiler, “taşerona kadro” denilerek çıkarılan KHK’daki yüzde 70 kriterine takıldıkları için bir anda işsiz kalan 13 yıllık sağlık çalışanları. Hastanenin taşındığı Ankara Şehir Hastanesi’nde de istihdam edilmediler. Gerekçe, “kalifiye eleman çalıştırmıyoruz” oldu.

Bu sonuç, aynı zamanda birer şirket gibi çalışacak ve emekçileri iliğine kadar sömürmenin bin bir yöntemini bulmakta hayli yaratıcı yöntemler bulacak şehir hastaneleri efsanesinin de nasıl bir çark üzerinden döneceğinin çarpıcı ifadesi oldu.

Çoğunluğu biyolog, kimyagerlerden oluşan laboratuvar çalışanı olan emekçiler (aralarında kan alım ünitesi, ambulans şoförü, MR, tomografi teknisyenleri de var) bugün kapatılarak, Ankara Şehir Hastanesi’ne taşınan Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması gerçekleştirerek, seslerini duyurmak istedi.

Hepimiz yaş sınırını aşmış personeliz hepimizin 13 yıllık emeği çöpe gitti. İş arıyoruz. Birçok arkadaşımızın dava süreci var. Yazılarımız dikkate alınmadı. ‘Kapsam dışı’ olduğumuz söylendi” diyerek duruma isyan eden emekçiler, “taşerona kadro” denilerek çıkarılan KHK’nın “Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ibaresi ve yaklaşık maliyetinin yüzde 70’lik kısmının personel giderleri olması gerektiğini” belirten maddeye uymadıkları için istihdam edilmediklerini belirttiler.

Bu kritere uymadıkları için bir anda kendilerini sokakta bulan emekçiler, uygulamanın keyfiyetini de “Numune ve Yüksek İhtisas Hastanelerindeki kapsam dışı personel istihdam edilirken bizler kapsam dışı bırakıldık” örnekleriyle teşhir ettiler.

Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı’yla görüştüklerini, fakat çaldıkları her kapıdan çözümsüz döndüklerini ifade eden emekçiler, Şehir Hastanelerinin kalifiye elemanla çalışmak istemediğini, yeni işçi alımıyla tazminat vs. yüklerden kurtulmayı esas aldıklarını belirttiler.

“Kadro aşamasında klinik destek ünitesi diye bir bölüm açıldı. 4 Aralık’tan önce açılan o bölüme 60’a yakın eleman alındı. Biz kapsam dışında kaldık” örneğiyle de durumun keyfiyetini teşhir eden emekçiler, tam 1 yıldır işsiz kaldıklarını, mağdur edildiklerini vurgulayarak, çözüm geliştirilmesi çağrısında bulundular.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar