Tecavüzcü Musa Orhan’ın ilk duruşması yarın

Tecavüzcü Musa Orhan’ın ilk duruşması yarın

İpek Er’e tecavüz ederek intihara sürükleyen ve sadece bir hafta tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Uzman Çavuş Musa Orhan, tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşmasına yarın Ankara’dan SEGBİS üzerinden katılacak

Batman’da İpek Er’e tecavüz ederek intihara sürükleyen ve gerek İpek Er’in önceki ifadeleri, gerek Adli Tıp raporu gerekse Er’in mektubu ve tanıkların anlatımları suçunun sabit olduğunu gösterdiği halde ilk önce hakkında hiçbir işlem yapılmayan fakat kadın örgütleri ve geniş toplumsal kesimlerin baskısıyla tutuklanan, ama sadece bir hafta cezaevinde kaldıktan sonra Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 1. Ağır Ceza’nın kararını bozması ve hatta kararı 1. Ağır Ceza’ya gönderme gereği bile duymadan hızla cezaevine tebliğ etmesiyle tahliye edilen Uzman Çavuş Musa Orhan’ın tutuksuz yargılandığı davanın ilk duruşması yarın Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Orhan sadece “nitelikli cinsel saldırı” suçundan yargılanıyor. İpek Er’in avukatlarının “intihara sürüklemek”le ilgili suç duyurusu yanıtsız kaldı, Orhan’dan bu yönde bir ifade de alınmadı.

Ayrıca Batman Cumhuriyet Başsavcılığının şikayetçi sıfatıyla Er ailesinin ifadelerini aldığı soruşturma ise sürüyor.

Birçok kadın derneği, hak örgütü ve baro kadın hakları merkezi temsilcilerinin katılacağı yarınki duruşmaya, tecavüzcü Orhan’ın Ankara’daki bir adliye binasından Ses Görüntü ve Bileşim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katılacağı öğrenildi.

Tahliye eden Siirt 2. Ağır Ceza: “Rıza var”, “kuvvetli suç şüphesi yok”

Orhan’ı, İpek’in daha önce verdiği ifadeler, bıraktığı mektup, ailesinin ifadeleri  ve adli tıp raporlarını dikkate almayarak bir hafta içinde tahliye eden Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye kararının gerekçesinde “rıza” olduğunu ve “kuvvetli suç şüphesi bulunmadığı”nı savunmuştu.

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı ve Siirt Barosu’nun tahliye kararına karşı yaptığı itirazlar ise, mahkemenin tahliye kararı kesinleştiği gerekçesiyle reddedildi.

Soylu kadınları, HDP’yi ve basını hedef aldı
İpeğin hastanedeki 20 günlük yaşam mücadelesinin ardından hayatını kaybetmesinin ardından ortaya çıkan tepkilere karşı ilk önce “Bir güvenlik mensubu, bu tür bir olayın içinde yer aldığında önce açığa alırız, ardından da ihraç ederiz. Bu uzman çavuşla ilgili açığa alma işlemi bir ay önce gerçekleşti, ayrıca ihraç işlemi de hemen başlatıldı. Olayı tüm evreleriyle ele alıp titizlikle incelemek lazım. Yargının da üzerine düşen görevi yapacağına inancım ve güvenim tamdır” demişti. Fakat daha sonra Orhan hakkında bu işlemin yapılmadığı, Soylu’nun TİP Milletvekili Barış Atay’ı sosyal medya üzerinden hakaret ederek tehdit etmesinin ardından gerçekleşen saldırının ertesinde sözü edilen işlemlerin yapıldığı açığa çıkmıştı.

Soylu açıklamalarında daha da ileri giderek, “Elbette bu olayın bazı çevreler tarafından sürekli gündeme getirilmesinin temel nedeni HDP milletvekilinin ve diğer PKK’lıların yaptıklarının üstünü örtmektir” demiş ve kadınları, HDP’yi hedefe çakmıştı.

Tecavüzcü Orhan, henüz görevinden ihraç edilmeden, İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan başka bir açıklamada, tahliye kararını gündemleştiren basın-yayın organları hakkında yasal işlem başlatılacağı belirtilmişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar