Tecride karşı direniş desteklerle büyüyor

Tecride karşı direniş desteklerle büyüyor

TİKB dava tutsağı Murat Güneş de tutulduğu Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde 5 günlük açlık grevi eylemiyle giderek toplumsal bir gündeme dönüşen tecrit karşıtı direnişe destek verdi

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başlayan açlık grevleri yaygınlaşıyor. Cezaevlerinde 51’i kadın 300’e yakın yurtsever-devrimci tutsak bu talebi süresiz dönüşümsüz ve dönüşümlü açlık grevleri biçiminde sahipleniyor, direniş günler ilerledikçe yeni katılımlarla büyüyor.

TİKB dava tutsağı Murat Güneş de tutulduğu Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde 5 günlük açlık grevi eylemiyle giderek toplumsal bir gündeme dönüşen tecrit karşıtı direnişe destek verdi.

HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in 8 Kasım 2018 tarihinde bulunduğu Diyarbakır Cezaevi’nde başlattığı, tahliye edildikten sonra da dışarda sürdürdüğü süresiz dönüşümsüz açlık grevi direnişi yarın 100 gününe girecek.

Leyla Güven’in direnişi Hewlêr, Strasburg, Galler gibi kentlerin yanı sıra cezaevlerinde de sayıları 300’e yaklaşan tutuklu tarafından sahiplenilerek büyütüldü.

Cezaevlerinde direniş 16 Aralık’tan itibaren gruplar halinde başlatılan süresiz dönüşümsüz açlık grevleri ve destek eylemleriyle devam ediyor. O tarihte süresiz dönüşümsüz açlık grevi direnişine başlayan tutsaklar 60’lı günleri geride bırakırken; HDP eski Milletvekili Selma Irmak ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in aynı anda başladıkları süresiz dönüşümsüz açlık grevi de 30’lu günleri geride bıraktı.

Liderleri üzerindeki tecridin kaldırılmasıyla demokratikleşme arasında dolaysız bir ilişki kurarak direnişi sahiplenen Kürt halkı yaygınlaşan direnişi dışarda da çeşitli eylemlerle destekleyerek, büyütmeye çalışıyor.  Rejim de talebin siyasi muhtevasına ve kendisinin tekçi-faşist yaklaşımına uygun olarak bu eylemleri polis saldırıları, gözaltı ve tutuklamalarla engellemeye çalışıyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar