Tecride karşı direnişe bu sefer de Hakkari’de saldırdılar!

Tecride karşı direnişe bu sefer de Hakkari’de saldırdılar!

Hakkari’de tecride karşı eylem yapmak isteyen halka polis saldırdı, 15 kişi gözaltına alındı

Tecride karşı başlayan direnişler ve bu direnişlerin sahiplenilmesinin yaygınlaşması devleti rahatsız etmeye ve saldırganlaştırmaya devam ediyor. Dün İstanbul’da HDP Milletvekillerinin Taksim’de yapmak istedikleri yürüyüş engellenmiş, vekiller ablukayı daha sonra fiili duruşlarıyla parçalayarak HDP İl Binasına kadar sloganlarla yürümüştü. Bugün de Hakkari’de yapılacak eyleme polis saldırdı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevi yapan HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven ile diğer direnişçilere destek vermek ve tecridin kaldırılmasını talep etmek için Hakkari kent merkezinde bir araya gelen halka saldıran polis 15 kişiyi gözaltına aldı. DBP il yöneticisi Sinem Duran , HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede ve Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz’in de aralarında bulunduğu kitle Hakkari Valiliği’nin gece ilan ettiği eylem yasağı gerekçe gösterilerek saldırıya uğradı.

Gözaltına alınanların arasında Sinem Duran, HDP Hakkari İl Eşbaşkanı Sinan Kaya da bulunuyor.

HDP Hakkari il binasını polis tarafından ablukaya alınırken, kentteki gerginlik devam ediyor.

Hakkari Valiliği, 15 Şubat tarihinde saat 12.00’de, DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in evinin önünde yapılacak basın açıklaması ile tamamlanacak yürüyüşlerin planlandığını açıklayarak, kentte yapılacak her türlü eylem ve etkinlikleri, gece yarısından itibaren 13 gün süreyle yasakladığını açıklamıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar