Tekstil işçilerinin eylemleri yayılıyor

Tekstil işçilerinin eylemleri yayılıyor

Antep Başpınar OSB’deki tekstil fabrikalarında çalışan işçilerin ücretlerine asgari ücrete yapılan yüzde 26,5 oranında zam yapılması taleplerinin karşılanmamasına karşı gerçekleştirdikleri protesto eylemleri yayılıyor

Antep Başpınar Organize Sanayi’nde faaliyet gösteren tekstil fabrikalarında çalışan işçilerin 2019 ücretlerine asgari ücrete yapılan zam oranında zam yapılması taleplerinin karşılanmamasına karşı tepkileri devam ediyor.

OSB’de zamdan önce ortalama ücretler bin 800 ile 2 bin 500 TL arasında değişiyor. İşçiler bu ücretlere 2019 yılı için asgari ücrete yapılan yüzde 26,5 oranında zam yapılmasını istiyor. Fakat belli başlı büyük fabrikaların patronları dalga geçercesine yüzde 10 ila 15 arasında zam yapılacağını açıklayınca birçok fabrikada iş durdurma eylemleri başladı. İşçilerin hemen hemen tüm OSB’ye yayılan eylemleri karşısında Melike Tekstil, Selçuk Tekstil, Gülsan ve Bade Halı gibi işyerlerinde asgari ücrete yapılan zam oranında zam belirlenirken, genel olarak örgütsüz olan tekstil işçileri karşısında patronların genel tutumu, ücreti en alt seviyede tutmaktaki hoyratlık oldu. İşçi kıyımları devreye sokuldu, hakkını isteyen işçinin karşısına polis çıkarıldı.

Patronların bu tutumlarına karşı Şireci Tekstil’den sonra Gürteks ve Özsever Tekstil’e sıçrayan protesto eylemleri yayılıyor. Özsever fabrikasında çalışan 160 işçi, fabrika yönetiminin asgari ücret oranının altında zam dayatmasına karşı iş bırakmıştı. Asgari ücret tespit komisyonunun 2019 yılı için yüzde 26’lık zam kararı almasına rağmen fabrika yönetiminin kendilerine yüzde 10’luk zam dayattığını dile getirdi.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan işçilerden Hasan Tekin, hakları olan zammı talep eden işletme müdürünün işten çıkarıldığını söyledi. Fazlasını değil haklarını istediklerini aktaran Tekin, “Biz hakkımız olanı istiyoruz. Hakkımızı vermiyorlar. Gecenin bu saatinde bizi mağdur ediyorlar. 160 kişiyi bu şekilde mağdur ediyorlar” dedi.

‘Patron: çalışmayan çıksın’

30 yıldır Özsever tekstilde çalıştığını belirten işçi Beşir Şahin de, “Bugün saat 16.00’ya kadar çalıştık. Daha sonra patron geldi ve bize devletin verdiği ‘zammı vermek’ istemediğini söyledi. Biz de bunu kabul etmeyeceğimizi söyleyince, ‘çalışmak isteyen çalışsın istemeyen de ismini yazdırıp çıksın’ dedi. Bizde şimdi çıktık saatlerdir burada hakkımızı almak için bekliyoruz. Polis zoruyla bizi fabrikanın bahçesinden çıkardılar” diye belirtti.

‘Basına konuşmamızı istemiyorlar’

Kendilerine yapılan haksızlıktan dolayı iş bırakmak zorunda kaldıklarını ifade eden işçi Burhan Koç da, ”Hakkımız olan zammı vermediği için yaklaşık 160 kişi olarak işi bırakmak zorunda kaldık. Daha sonra dışarı çıkarıldık. Şimdi de basın mensuplarına röportaj vermememiz için bizi tekrar içeri çağırıyorlar” diye konuştu.

Fabrikada vardiya amiri olarak çalışan Mukadder Şahin de şunları dile getirdi: “Biz yüzde 26 olan zammı istedik. Kendileri, ancak yüzde 10 vereceklerini söylediler. Biz de bunu kabul etmeyince, bizim toplu halde çıkışımızı verdiler. Daha sonra yanımıza gelerek, ‘ben sizi hep birlikte çıkaramam işten, öncelikle bir ay ücretsiz izne ayrılın, daha sonra sizi tek tek işten çıkarırım’ diyerek bizi mağdur etti. Mağduriyetimizi yetkililer duysun.”

Yönetim işçileri suçladı

Özsever Tekstil Personel Müdürü Murat Güçyetmez ise, çalışmakta olan A ve C vardiyası çalışanlarının bin 850 TL olan işçi maaşlarına gelen yüzde 20.3’lük zammı beğenmeyerek işi bıraktıklarını savundu. Güçyetmez, fabrika sahibi adına yaptığı konuşmada, ”Biz olayların başka bir boyutu olduğunu düşünüyoruz. İşletme müdürüyle yaşanan diyalogların sonucunda böyle bir iş bırakma eylemi gerçekleşti. İşletme müdürüyle işveren arasında yaşanan anlaşmazlık sonucu işletme müdürünün işine son verildi. İşçiler ise, biz kendilerine yüzde 26 da yüzde 50 de versek kabul etmeyeceklerini belirterek, kıdem ve ihbar tazminatlarını istediklerini belirtiyorlar. Zaten yasal çerçeveler içerisinde kanunen hakları ne ise biz sorumluluğumuzu yerine getireceğiz” dedi.

Öte yandan fabrika önünde bekleyen işçiler, soğuk havaya karşı davul zurna eşliğinde halay çekerek ısınıyorlar.

Antep Başpınar OSB’de tekstil firmalarında başlayan işçi isyanı sürüyor. Şireci tekstilden sonra, Gürteks ve Özsever tekstil işçileri de asgari ücret altındaki zam oranına tepki gösterdi.

Antep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) tekstil fabrikaları işçilerinin maaşlarına yapılan asgari ücretin altındaki zamma tepkileri sürüyor. Geçtiğimiz pazar Şireci tekstilde başlayan işçi tepkisi, Gürteks ve Özsever tekstil fabrikalarına sıçradı. Gürteks tekstilde işverenin yüzde 10 zam dayatması üzerine, işçiler dün 15.00 ile 23.00 vardiyalarına gitmeyerek iş bıraktı.

İşten çıkarmalar başladı

Özsever tekstilde ise, işçilerin asgari ücret oranının altında yapılacak zammı istemediklerini fabrika yönetimine bildirmesi üzerine fabrika yönetiminin işçilere “Zammı karşılayacak durumumuz yok” cevabını verdiği öğrenildi. Fabrika yönetiminin dün bir grup işçinin işine son verdiği belirtilirken, işten çıkarmaların devam edeceği ifade edildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar