Tekstil patronu hakkını isteyen kadın işçinin kafasını taşla yardı!

Tekstil patronu hakkını isteyen kadın işçinin kafasını taşla yardı!

Esenyurt’taki Cihan Tekstil’den tazminatı verilmeden atılan Reyhan Kara adlı kadın işçi, işyeri önünde basın açıklaması yaptığı sırada patron Şükrü Üner ve adamlarının saldırısına uğradı ve taşla kafası yarıldı.

İşçinin emek gücünün önemli bir kısmına zaten el koyan patronlar, yasal olarak vermek zorunda oldukları ücret ve diğer hakları da ödememe pervasızlığı gösterebiliyorlar. Tekstil, inşaat gibi güvencesizin güvencesizi işkollarında bu, rutindi; fakat krizle birlikte hemen tüm işkollarında yaygınlaşmaya başladı.

Tekstil gibi kurtlar kanunun hüküm sürdüğü işkollarındaysa bu alışılmış tutum, patronların fiili saldırganlığıyla başka bir düzleme taşınıyor.

Bugün yaşanan iki olay tekstildeki kurtlar kanununun nasıl bir nitelik kazandığını yeniden gösterdi. İlk olarak Sultangazi’de çalışan Suriyeli bir işçi, ödenmemiş bir aylık ücretini istediği için işçilerin gözü önünde ölesiye dövüldü.

Hemen arkasından da Esenyurt’taki Cihan Tekstil’den tazminatı verilmeden atılan Reyhan Kara adlı kadın işçi, işyeri önünde basın açıklaması yaptığı sırada patron Şükrü Üner ve adamlarının saldırısına uğradı ve taşla kafası yarıldı.

İnşaatlardaki ücret ve diğer hakların gaspı için birçok yerde işçiler günlerce süren direnişler gerçekleştiriyor, polis saldırısına, patronların tecditlerine maruz kalıyor, gözaltına alınıyor, aldırılıyorlar.

Nispeten güvenceli olan işkollarında olup biteni de izliyoruz. Kriz bahanesiyle üretimin durdurulduğu fabrikalarda bir anda işsiz kalan işçilerin ücret ve tazminat haklarının ödenmemesi, istediklerindeyse üzerlerine polisin salınması genel bir eğilime dönüşüyor. Dönüştüğü gibi de Eskişehir Zeytinoğlu Grubuna ait 3 fabrikada çalışan 500 işçinin ücretlerini ödemeyen patron, yatları-katları-bankadaki parasından ödenmesi istendiğinde; “bankada o parayı tutmazsam itibarım sarsılır, işçiler birkaç ay ücret almasın, ne olur?” diyecek kadar hoyrat bir tutum sergileyebiliyor!

Krizin etkilerinin giderek ağırlaştığı bu koşullarda hüküm süren orman kanunlarının daha saldırgan bir nitelik kazanacağı ortada. Olup bitenler işçi sınıfına emeğin örgütlü yumruğunu kullanmayı adeta dayatıyor.

Hakkını isteyen işçiye taşlarla saldıran, öldüresiye döven patronların anlayacakları dil, budur!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

İlgili yazılar