Tekyol Plus direnişinin 16. gününde de gözaltı!

Tekyol Plus direnişinin 16. gününde de gözaltı!

İnşaat-İş’in üyelerinin yasal haklarını ödemeyen Tekyol Plus önündeki direnişinin 16. gününde yedi işçi ve iki sendika yöneticisi gözaltına alındı

Fazla mesai ücretleri ve ihbar tazminatı hakları gasbedilen 23 İnşaat-İş üyesi işçinin sendikalarıyla birlikte ana firma konumundaki Tekyol Plus’un Kavacık’taki merkez ofisi önünde sürdürdükleri ısrarlı direnişin 16. gününde yedi işçi ve iki sendika yöneticisi gözaltına alındı.

İnşaat-İş, sosyal medya hesaplarından yaptığı haberde şunları belirtti:

Tekyol Plus direnişimizin 16. Gününde şirketin merkez ofisinin bulunduğu Onat Plaza’nın kapısında topluca duran arkadaşlarımız gözaltına alındı. Yedi üyemiz ve 2 sendika yöneticimiz gözaltına alınırken, “Bizi değil, yasal hakkımız olan alacaklarımızı ödemeyen Tekyol Plus patronunu gözaltına alın” dedi. “Hırsız Tekyol Plus!”, “İnşaat işçisi köle değildir!” sloganlarıyla gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

İnşaat-İş, 16 gündür sürdürülen direnişte iflas ettiği belirtilen taşeron firma Platin Elektrik’in ödemediği haklardan yasal olarak sorumlu olan Tekyol Plus patronlarının ödemeyi yapması çağrısını çeşitli eylem biçimleriyle yineledi. Tekyol Plus patronunun yasal haklarını ödemek yerine kendileri hakkında suç duyurularında bulunduğunu, gözaltına aldırdığını vurgulayarak, asıl suçun işçinin haklarının ödenmemesi olduğunu ifade etti.

Bu süre boyunca Tekyol Plus’un iş yaptığı çeşitli adreslerde eylem yapmanın yanısıra, şirketin genel merkezi önündeki eylemi de çeşitli cezalar, gözaltılara inat, ısrarla devam ettirdi.

İnşaat patronlarının alışık olmadığı “geriye dönük haklar”, “fazla mesai ücretleri”, “bayram ve tatil günlerindeki çalışma mesaileri” gibi temel yasal hakları onlara hatırlatan, orman kanununun hüküm sürdüğü bu cangılda inşaat işçisinin temel haklarını patronlara fiilen kabul ettirmek zorunda kalan İnşaat-İş, “İnşaat işçisi köle değildir!” demeye devam ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar