Tes-İş, EnerjiSa’yla satış sözleşmesi imzaladı

Tes-İş, EnerjiSa’yla satış sözleşmesi imzaladı

EnerjiSa’da örgütlü olan Tes-İş, 6 bin 772 işçiyi ilgilendiren sözleşmeyi 3 yıllık olarak ve yüzde 7 oranında zam artışıyla imzaladı! İşçiler tepkili

Tes-İş’in örgütlü olduğu EnerjiSa’ya bağlı Başkent Elektrik Dağıtım AŞ, Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ ve İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ’de çalışan toplam 6 bin 772 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Sözleşme Merkez Bankası’nın bile enflasyon tahmini olarak 13,4’ü işaret ettiği bu koşullarda yüzde 7 oranında ücret artışıyla bağıtlandı. Üstelik 1 Mart 2018 ila 28 Şubat 2021 tarihlerini kapsayan 3 yıllık bir sözleşme olarak!..

Daha önce de işçiler tepkilerini dile getirmiş, sendikayı kendilerine sormadan bir oldubitti yaratmaması konusunda uyarmışlardı. Ki o zaman bile zam oranı konusunda yüzde 9 gibi bir rakam telaffuz ediliyordu!

Böylesine bir satışın sözkonusu olduğu sözleşme törenle imzalandı.

Sözleşmeyle günlük ücretler 67.65 liradan, 75 liraya, AYEDAŞ’ta çalışan Tes-İş üyelerinin mevcut kök ücreti ise 67.65 liradan 80 liraya yükseltildi.

Bunun ardından zam oranı 1 Mart 2018’den geçerli olmak üzere birinci yılın ilk altı ayı için yüzde 7, ikinci altı ayı için yüzde 9 olarak belirlendi.

Tes-İş Genel Başkanı Mustafa Şahin, yaptığı yazılı açıklamada, EnerjiSa ile imzaladıkları toplu iş sözleşmesinin sektördeki diğer sözleşmelere örnek teşkil edeceğini öne sürdü.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar