The Guardian’da ‘Rojava’ mektubu: Herkes ayağa kalkmalı

The Guardian’da ‘Rojava’ mektubu: Herkes ayağa kalkmalı

Dünyanın farklı ülkelerinden yerli halkların temsilcileri ve sosyal hareketlerin liderleri, Kuzey ve Doğu Suriye ile dayanışma çağrısı yaptı.

Birçok farklı ülkeden aktivistin The Guardian’da yayınladığı açık mektupta, Türkiye’nin saldırılarıyla sadece DAİŞ’e karşı mücadelenin değil, insanlığın mevcut medeniyet krizine karşı alternatif üretme kapasitesinin tehlikede olduğuna vurgu yapıldı. Ateşkese rağmen 20’nci yüzyılın şiddet ve soykırım tekniklerinin kullanıldığının altı çizilen mektupta, sivillere karşı kimyasal silah kullanıldığı ve cihatçılardan kaçan sivillerin katledildiği belirtildi.

CENEVRE SÖZLEŞMESİ İHLALİ 

ABD, Rusya, Britanya, Fransa ve diğer devletlerin etnik temizlik ve işgale izin vererek, uluslararası hukuku ve Cenevre Sözleşmesi’ni ihlal ettikleri vurgulanan mektupta, Türkiye’nin tek hedefinin globalleşen sistemin dışındaki cesur ve başarılı Rojava deneyimini yok etmek olduğu kaydedildi.

Mektupta, Kuzey ve Doğu Suriye’de 5 milyon Kürt, Arap, Asuri, Türkmen, Êzidî ve diğer halklar ile inançların yer aldığı kaydedilerek, radikal demokrasi, öz yönetim, cins eşitliği ve azınlıkları da içerecek şekilde barışa dayalı bir sistemde yaşandığı vurgulandı.

‘HERKES AYAĞA KALKMALI’

Türkiye’ye silah satışlarının kınandığı mektupta, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın “Kapitalist modernitenin gücü silah ve parası değildir; liberalizmiyle her türlü ütopyayı boğma kapasitesidir” sözlerine yer verildi. Rojava’nın yaşaması için herkesin bulunduğu alanda ayağa kalkması istenen mektupta, Rojava’nın tüm dünyadaki uyanan çoğunlukla aynı amaçlar için mücadele ettiği ifade edildi.

Halkların mücadelelerinin birbirleriyle bağlı olduğu belirtilen mektupta, hiçbir gücün kaçınılmaz değişimleri önleyemeyeceğinin altı çizildi.

Mektupta, farklı sosyal hareketler, topluluklar ve yerli halkların liderleri olarak Rojava’nın vizyonu ve emeğiyle dayanışma içinde olunacağı belirtilirken, Rojava’nın direnişi, korunması ve direnci için dua edileceği kaydedildi. Mektupta, devletler ve güç sahiplerinin “insanlıklarını hatırlaması” ve “işgale derhal son verilmesinin” sağlanmasının istendiği ifade edildi.

Mektuba şu isimler imza attı:

LaDonna Brave Bull Allard Standing Rock, Turtle Island (ABD)

Salim Dara Rural Solidarity, Benin

Eve Ensler One Billion Rising, ABD

Sabine Lichtenfels Tamera Peace Research Center, Portekiz

Tiokasin Ghosthorse First Voices Indigenous Radio, Turtle Island (ABD)

Alnoor Ladha The Rules, Kanada

Gildardo Tuberquia Peace Community of San José de Apartadó, Kolombiya

Yael Ronen Maxim Gorki Theater, Almanya

Sami Awad Holy Land Trust, Filistin

Gigi Coyle Beyond Boundaries, ABD

Joshua Konkankoh Better World, Kamerun

Stuart Basden Extinction Rebellion, Birleşik Krallık

Aida Shibli Global Campus, Filistin

Claudio Miranda Favela da Paz, Brezilya

Rajendra Singh Tarun Bharat Sangh, Hindistan (MA)


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar