TTB Başkanı Fincancı: Gerçek vaka sayılarını açıklamıyorlar, çünkü…

TTB Başkanı Fincancı: Gerçek vaka sayılarını açıklamıyorlar, çünkü…

Halk TV’ye konuşan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Fahrettin Koca’nın dün açıkladığı vaka sayılarının gerçek sayının yarısına tekabül ettiğini belirterek gerçek rakamların ekonomik kaygılarla açıklanmadığını, açıklanması durumunda zorunlu alanlar dışında tüm hayatın durdurulması gerektiğini ve bunu göze alamadıklarını vurguladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uzun bir aranın ardından dün vaka sayılarını açıkladı. Daha önce vakaları hasta saymayan, sadece semptom gösterenleri hasta olarak gördüklerini ifade eden, 29 Temmuz’dan itibaren de günlük koronavirüs tablosunda yer alan “vaka sayısı” bölümünü “hasta sayısı” olarak değiştiren Koca ve zihniyeti, dün ani bir dönüş yaparak, günlük vaka sayısının 28 bin 351 olduğunu açıklamıştı.

Koca’nın yaptığı bu ani dönüş dikkat çekmiş, Türk Tabipler Birliği (TTB) de “Aylardır söylediğimiz gerçekler doğrulandı. Süreci şeffaf yürütmediniz, gerçekleri sakladınız. Yurttaşlara yalan söyleyerek, gerçeği saklayarak algılarla pandeminin yayılmasına neden oldunuz” demişti.

Halk TV’den Sıla Ağgül’ün sorularını yanıtlayan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerin hala doğruları yansıtmadığını, rakamın aslında 50 bin civarında olduğunu belirtti.

Fincancı, “Hep biz zorladık ve bu zorlamanın ürünü olabilir vaka sayılarının açıklanması” ifadelerini kullanarak Sağlık Bakanlığı’nın kamuoyu baskısı nedeniyle vaka sayılarını açıklamak zorunda kaldığını vurguladı.

Gerçek rakamların halen açıklanmamış olmasının ise sermayenin çıkarları gereği olduğunu belirten Fincancı, keza o rakamların açıklanması durumunda zorunlu alanlar dışında tüm hayatın durdurulması gerektiğini, burjuvazi ve temsilcilerinin bunu göze alamadıklarını ifade etti. Dünya burjuvazisi ve devletlerinin genel pandemi yönetimi anlayışının bu olduğunu ifade eden Fincancı, “tüm dünyada ulusal ve uluslararası şirketlerin karı arttı, emekçiler büyük zararlar gördü” dedi.

“İstanbul gibi bölgelerde daha çok emekçi bölgelerinde ve üretim alanlarında salgın yükseliyor” diyerek salgının sınıfsal karakterinin altını çizen Fincancı, TTB’nin salgın yönetimi için yaptığı önerileri yineleyerek, hafta sonu yasakları ve sınırlamalarla salgının önüne geçilemeyeceğini vurguladı.

Üretimin zorunlu alanlar dışında durması gerektiğini, zorunlu işkollarında da servislerin bu duruma uygun olarak düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Fincancı, işçi ve emekçilerin zorunlu ihtiyaçlarının karşılanarak, hanelere temel gelir sağlanarak kapsamlı bir karantinanın zorunlu olduğunu ifade etti.

Hastanelerde yatak sorunu yaşanıyor, yoğun bakım yatakları dolu, insanlar acil servislerde sedyede yatak için beklemek zorunda kalıyorlar. Tüm sağlık çalışanları kendilerini aciz hissediyorlar bu durumda” diyen Fincancı pandeminin ciddi bir sağlık krizine evrildiğinin de altını çizdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar