TTB: Gerçeklerin er geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

TTB: Gerçeklerin er geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

TTB, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün vaka sayılarını da katarak açıkladığı rakamlardan sonra sosyal medya hesaplarından “Gerçeklerin er geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!” diyerek, Koca’nın istifasını istedi

Haftalardır “şeffaf bilgi”, “yaygın test” diyerek gerçek vaka sayılarının açıklanmasını isteyen ve bunları dile getirdiği için “düşman” ilan edilen, “kapatılsın” denilen Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün vaka sayılarını da dikkate alarak açıkladığı rakamlardan sonra sosyal medya hesaplarından “Aylardır söylediğimiz gerçekler doğrulandı. Süreci şeffaf yürütmediniz, gerçekleri sakladınız. Yurttaşlara yalan söyleyerek, gerçeği saklayarak algılarla pandeminin yayılmasına neden oldunuz” diye belirterek, Koca’nın istifa etmesini istedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha önce yaptığı açıklamalarda vakaları ya da testi pozitif çıkan herkesi hastadan saymadıklarını, sadece semptomlar gösteren hastalara hasta dediklerini belirtmişti. Bu açıklamalarına tepki gelince de ulusal çıkarlardan bahsetmişti. 29 Temmuz’dan itibaren de günlük koronavirüs tablosunda yer alan “vaka sayısı”, “hasta sayısı” olarak değiştirmişti. Oysaki asemptomatik vaka sayısının, toplam vaka sayısının yaklaşık yüzde 80’ini oluşturduğu biliniyordu.

Dün bu ölçütü değiştirerek gerçek rakamları açıklayan Koca, aynı zamanda salgında gelinen vahim noktayı da resmi olarak itiraf etmiş oldu.

Dünkü Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası yaptığı açıklamada günlük vaka sayısının 28 bin 351 olduğunu duyuran Koca, bu açıklamayla Türkiye’nin, ülkelerin açıkladıkları resmi verilere göre yeni vaka sayısında dünyada üçüncüsü, Avrupa’da da birincisi olduğunu ortaya koymuştu.

TTB, Koca’nın bu açıklamalarına tepki göstererek, “Gerçeklerin er geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır! #şeffafbilgi #YaygınTest #vakasayısıkaç dedik, hala söylemeye devam” dedi.

TTB’nin Koca’nın açıklamalarına dönük paylaşımları şöyle:


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar