TTB Korona için heyet oluşturdu

TTB Korona için heyet oluşturdu

Korona Virüsü’ne ilişkin açıklama yapan TTB, ekipman temininde sorunlar olduğuna işaret ederek, bu boşluğun hızla doldurulması, stok yapılması gerektiğini belirterek, uzman hekimlerden bir heyet oluşturduğunu duyurdu

Türk Tabipler Birliği (TTB), Korona virüsünün İran ve Körfez ülkelerine ulaşması, Van’da virüs taşıdıklarından şüphelenilen kişilerin karantinaya alınması ve İran sınırının kapatılmasına dair yaptığı açıklamada, konunun uzmanlarından heyet oluşturulduğunu belirtti. Açıklamada Van’dan edindikleri bilgilere göre sağlık kuruluşlarında koruyucu ekipman temininde sorunlar yaşandığı belirtilerek, devletin halk sağlığı konusundaki duyarsızlığına da işaret edilmiş oldu.

Korona virüsünün İran’da da ölümlere neden olması sonrasında Van’da gözlem altına alınan beş kişinin test sonuçlarının negatif çıkmasını sevinçle karşıladıklarını belirten hekimler, sürecin izlenmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla konunun uzmanlarından bir heyet oluşturduklarını ifade ettiler.

Hekimler ayrıca, virüsün tanısına yönelik testlerin Hıfzısıhha Merkezi dışında üniversite hastanelerinin laboratuvarlarında da çalışılabilmesine dönük düzenlemeler yapılmasını talep etti.

Yeterli ekipmanın olmamasına işaret edilen ve önce bu eksiğin bir an giderilip, stok oluşturulması gerektiğine işaret eden hekimler, Sağlık Bakanlığı ile yerel yönetimlerin iş birliği yapmasına vurgu yaparak şunları ifade etti:

‘Yetkili kurumlar halkı hızla, doğru ve tam olarak bilgilendirmeli’

 

Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere yetkili kurumların halkı hızlı, doğru ve tam olarak bilgilendirmesinin paniğe neden olabilecek spekülatif haberlerin ve yanlış bilgilerin yayılmasının önüne geçmek açısından kritik önemde olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Kişisel korunma önlemleri hakkında toplumun yaygın biçimde bilgilendirilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı’nın yerel yönetimlerle de iş birliği yapmasının değerli olduğuna inanıyoruz.

 

‘Koruyucu ekipman temininde sorunlar yaşanıyor’

 

Alandan edindiğimiz bilgiler sağlık kuruluşlarında koruyucu ekipman temininde sorunlar yaşandığını göstermektedir. Hekimler ve sağlık çalışanları enfekte olabilecek kişilerle temas açısından en yüksek risk grubunda olduklarından İran ile komşu illerden başlamak üzere sağlık kuruluşlarında koruyucu tıbbi malzeme ve ekipmanların stokları bir an önce yeterli hale getirilmelidir.

 

‘Üniversitelerde de test yapılmalı’

 

Hastalığın tanısı acil olduğundan etken virüsün tanısına yönelik serolojik testlerin Hıfzısıhha Merkezi dışında üniversite hastanelerinin laboratuvarlarında da çalışılabilmesine dönük düzenlemeler yapılmalıdır. Türk Tabipleri Birliği bünyesinde sürecin izlenmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla konunun uzmanlarından bir heyet oluşturulmuştur. Gereksinim durumunda yardıma hazır olduğumuzu meslektaşlarımıza ve kamuoyuna saygı ile duyururuz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar