TTB’nin Vestel raporu haberlerine erişim engeli!

TTB’nin Vestel raporu haberlerine erişim engeli!

Manisa 2. Sulh Ceza Hâkimliği, TTB’nin Manisa OSB ve özelde de Vestel’deki işçilerin pandemi dönemindeki çalışma koşullarını inceleyen raporunun yer aldığı haberlere erişim engeli geldi. 42 sitenin linkine getirilen erişim engeli kararında, firmanın kişilik haklarını ihlal edildiği ifade edildi.

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) Manisa’daki fabrikalarda, özelde de salgının yayıldığı Vestel’de işçilerin çalışma koşullarına ilişkin işyeri hekimleri, sendikacılar ve işçilerle yaptığı görüşmelerle hazırladığı raporun yer aldığı 42 sitenin linkine erişim engeli getirildi. Raporun haberinin yapılmasına getirilen bu engel, “firmanın kişilik haklarını ihlal edildiği” gibi bir gerekçeye dayandırıldı.

Yani hem “ne olursa olsun yeter ki çarklar dönsün” hem de onlar dönerken canlarından-sağlıklarından olan işçilere ilişkin hiçbir haber yapılmasın! 70 bin üyeye sahip bir meslek örgütü olan TTB’nin İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Kolu ve Halk Sağlığı Kolu’ndan oluşan heyetin hazırladığı raporun hem TTB sitesinde hem de haberi yapılan 42 sitede engellenmesinin başka bir izahı yok.

Daha önce de Vestel’de görev yapan bir işyeri hekiminin işine, bilgi verdiği gerekçesiyle son verilmiş, hakkında soruşturma açılmıştı.

Basına yansıyan haberlere göre firmanın avukatı Ünsal Ayhan’ın Manisa 2. Sulh Ceza Hâkimliği’ne yaptığı erişim engeli başvurusunda, haberlerin ‘kişilik hakkının ihlal ettiği kaydedildi. Ayhan, haberlerin ‘basın etiğine ve özgürlüğüne uygun olmadığını’ savunurken, Vestel markasının da itibarının zedelendiğini ekledi.

Mahkeme TTB’nin raporunun yer aldığı haberlere erişim engeli kararı verdi. Mahkeme kararında, ‘haberlerin çıktılarının incelendiğini, haberlerin somut delillerle desteklenmediğini, bu haliyle basın özgürlüğü ve haber alma hakkından bahsedilemeyeceği’ yorumunda bulunarak, firmanın’ kişilik haklarının ihlal edildiğine’ hükmetti.

Mahkemenin kararı ile Vestel işçilerinin durumuyla ilgili haber yapan 42 haber mecrasının linklerine erişim engeli getirilmiş oldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar