TÜİK’e göre enflasyon düşmüş!

  • In _
  • 04/03/2019

TÜİK, enflasyonun, şubat ayında yüzde 0,16 arttığını, yıllık enflasyonun ise ocaktaki yüzde 20,35 düzeyinden yüzde 19.67’ye gerilediğini açıkladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) şubat ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) şubatta yüzde 0,16 oranında arttı. Yıllık enflasyon ise ocaktaki yüzde 20,35 düzeyinden yüzde 19.67’ye geriledi.

Enflasyon verilerine göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE), şubatta bir önceki aya göre yüzde 0,16, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 1,23, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,67 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 17,93 arttı.

Aylık en yüksek artış yüzde 2,48 ile sağlık grubunda oldu.

TÜİK’in bu verileri nasıl hazırladığını bilemeyiz; ama marketlerdeki fiyatları devletin zararına gerçekleştirdiği tanzim satışların enflasyonu aşağı çektiği mitine uydurmak için epey uğraştığı belli. Keza milyonlarca emekçinin gıda ihtiyacını karşılamaktan uzak zararına satışların marketlerdeki fiyatlara anlamlı bir etkisinin olmadığını bizzat deneyimliyoruz. Fiyatı düşmüş gibi görünen ürünlerde aslında gramajın da düştüğünü, sebzedeyse mevsim ya da tanzim satış etkilerinin nedense hiç yansımadığını (!) biliyoruz.

Bu açıdan da hükumetin siyasi araçlarından birine dönüşen TÜİK’in enflasyonu yüzde 20’nin altına çekme kabiliyeti göstermesinin hayatta somut bir karşılığı olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar