TÜİK’e göre istihdam çakılırken, işsizlik oranı 0,2 düşmüş!

TÜİK’e göre istihdam çakılırken, işsizlik oranı 0,2 düşmüş!

TÜİK’e göre işsizlik oranı nisan ayında yüzde 12,8 seviyesinde gerçekleşmiş; ama bu böyleyken aynı dönemde istihdam oranı yüzde 4,9 puan gerilemiş!

Geçtiğimiz ay 10 bölge müdürü görevden alınan ve Emine Erdoğan’ın kalem müdürünün kocasının başkan olarak atandığı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayı işgücü verilerini açıkladı. Kendisiyle de çelişen TÜİK, istihdam oranlarında büyük bir düşüş yaşanırken, işsizlik oranlarının gerilediğini söyledi!

İşsizliğin gölgesi bir karabasan gibi büyürken ve hatta geçici istihdam biçimlerinde bile belirgin bir düşüş yaşanırken TÜİK, milyonlarca işsizin günlük 39 TL’ye mahkum edildiği ücretsiz izinlileri de (ki hepsi aslında işsizdir!) çalışıyor göstererek rakamlarla oynamaktaki hilelerini saklama gereği bile duymadı.

TÜİK’e göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 427 bin kişi azalarak 3 milyon 775 bin kişi olmuş!

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,2 puanlık artışla yüzde 24,4, istihdam oranı ise 7 puan azalarak yüzde 26,1 olmuş. Aynı dönemde işgücüne katılma oranı 8,6 puanlık azalışla yüzde 34,5 seviyesinde gerçekleşmiş.

Ne eğitimde ne de istihdamda olanların oranı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 5,7 puanlık artışla yüzde 29,1 seviyesinde gerçekleşmiş.

Bu gerçeklere rağmen işsizlik oranı 0,2 puanlık azalış ile yüzde 12,8 seviyesinde gerçekleşmiş.

Tarım dışı işsizlik oranı 0,1 puanlık azalış ile yüzde 14,9 olmuş.

TÜİK’e göre kayıt dışı çalışma oranı da düşmüş. Nisan 2020 döneminde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki payını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 5,5 puan azalarak yüzde 28,7 olarak gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 5,8 puan azalarak yüzde 17,3 oldu.

Ama istihdam düşmüş. İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı nisan döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyon 585 bin kişi azalarak 25 milyon 614 bin kişi, istihdam oranı ise 4,9 puanlık azalış ile yüzde 41,1 olarak gerçekleşmiş.

Aynı TÜİK, mart ayında da gerçekle alakası olmayan oranlar açıklamış, bu ayda geçen yılın aynı dönemine göre işsizliğin 0,9 puan azalarak yüzde 13,2’ye gerilediğini söylemişti.

TÜİK’in açıkladığı verilerin gerçeği yansıtmadığını belirten DİSK, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “TÜİK dar tanımlı işsizliği yüzde 12,8 olarak açıkladı ve işsiz sayısının 427 bin düştüğünü iddia etti. Bu veriler gerçeği yansıtmıyor. Nisan 2020’de Türkiye tarihinin en büyük iş ve istihdam kaybı yaşandı. Gerçek verileri birazdan açıklıyoruz” diye yazdı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar