TÜİK’e göre temmuz ayı işsizlik oranı yüzde 13,4’müş!

TÜİK’e göre temmuz ayı işsizlik oranı yüzde 13,4’müş!

TÜİK, temmuz ayında işsizliğin yüzde 13,4, genç işsizliğin yüzde 25,9 olduğunu açıkladı. Oysaki iş aramaktan umudunu kesmişler, ücretsiz izne çıkarılanlar, geçici olarak istihdam edilenlerle birlikte bu rakam TÜİK’İn açıkladığının iki katından fazlaya tekabül ediyor

Artık rakamlara takla da attıramayan, bir dediğinin diğeriyle çelişmesini kontrol edemeyen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 Temmuz ayı işsizlik oranlarını açıkladı. Fiili işsiz olup, İŞKUR’dan aldıkları bin 169 TL’ye mahkum edilen milyonlarca ücretsiz izinli işçiyi, iş aramaktan umudunu kesmiş olanları, geçici işlerde çalışanları da “işi olan” kategorisine alan (dar tanımlı işsizlik) TÜİK’e göre temmuz ayı işsizlik oranı yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti.

TÜİK açıklamasında, “Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 369 bin kişi azalarak 4 milyon 227 bin kişi oldu.” Denildi ve işsizlik oranının geçen yıla oranla 0,5 oranında azaldığı iddia edilebildi.

TÜİK’e göre istihdam oranı da bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 254 bin kişi azalarak 27 milyon 263 bin kişi, istihdam oranı ise 2,9 puanlık azalış ile yüzde 43,5 oldu.

TÜİK’in birbiriyle çelişen verilerine göre tablo şöyle:

Nüfus 1,1 milyon artmış, ama işgücü 1,6 milyon azalmış!

İstihdam 1,2 milyon azalmış, ama işsiz sayısı 369 bin azalmış!

İşsizlik oranı yüzde 13,4’e inmiş, ama çalışma çağındaki nüfus 1,1 milyon artarken, çalışan sayısı 1,2 milyon azalmış, ama işsizlik düşmüş!

Kısacası yine dar tanımlı işsizlik hesaplaması üzerinden giden TÜİK, kendisiyle de çelişen bu verilere rağmen işsizlik oranını yüzde 13.4’e, işsiz sayısını da 4 milyon 227 bine indirerek eşine az rastlanır bir hokus bokus yapmış oldu.

Oysa herkes biliyor ki bu rakam iş bulmaktan ümidini kesmiş işsizlerle birlikte 9,2 milyona, gerçek işsizlik oranı da yüzde 25,4’e ulaşmış durumda. İş arayanlardan ziyade iş aramaktan umudunu kesmişlerin oranı giderek şişiyor ve iş arayanların oranını da aşarak yüzde 12’lerle ifade ediliyor.

Fakat bu tabloya İŞKUR’un verdiği bin 169 TL’ye mahkum edilen 3,2 milyon ücretsiz izinliyi de eklediğimizde rakamlar daha da dramatikleşiyor. Bunları da eklediğimizde, geniş tanımlı işsiz sayısı 12,4 milyon kişiye, geniş tanımlı işsizlik oranı da yüzde 34,4’e çıkıyor.

Bu durum Türkiye’de işsizliğin giderek yapısal bir karakter kazandığını gösteriyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar