TÜMTİS taşıma, lojistik ve kargo işçileri için acil tedbirler istedi

TÜMTİS taşıma, lojistik ve kargo işçileri için acil tedbirler istedi

TÜMTİS, “Sağlık çalışanlarından sonra en riskli grubu oluşturan taşıma, lojistik ve kargo işçileri için tedbirler acilen alınmalıdır” dedi, alınması gereken önlemleri dile getirdi

TÜMTİS, “Sağlık çalışanlarından sonra en riskli grubu oluşturan taşıma, lojistik ve kargo işçileri için tedbirler acilen alınmalıdır” başlığıyla yaptığı açıklamada, Covid-19’un hem yolcu taşıyan şoförler hem de evden çıkmayan/çıkamayan insanların zorunlu ve temel ihtiyaçlarını evlerine kadar götüren kargo, lojistik, ambar işçileri açısından ciddi bir risk oluşturduğunu belirtti. Bu alanlardaki işçilerin zor koşullarda çalışmalarını sürdürdükleri ve sağlık çalışanlarından sonra en riskli grubu oluşturduğunu vurgulayan sendika, alınması gereken acil önlemleri ifade etti.

‘Hükümet bütün kaynaklarını salgınla mücadeleye seferber etmeli!’

Yalnız kendileri değil, çok sayıda insanla ve taşıdıkları eşyalarla sürekli temas halinde olmaları dolayısıyla aileleri ve sosyal çevreleri açısından da ciddi risk oluşturan bu işçilerin patronların insafına terk edilmemesi gerektiğini vurgulayan TÜMTİS, “Hükümet acil ve zorunlu olmayan, hatta gereksiz olan yatırımlara para bulmak, müteahhitlere para aktarmak yerine bütün kaynaklarını salgınla mücadele için seferber etmeli, memleketin kaynaklarını hiç olmazsa bu salgın döneminde o zenginlikleri yaratan işçiler ve emekçiler için kullanmalıdır” diye vurguladı.

‘Çalışmanın devam ettiği yerde tedbirler yetersiz kalacaktır’

Sendikal örgütlenmenin olduğu işyerlerinde patronlarla yapılan görüşmeler sonucu yeterli olmasa da belirli önlemlerin alındığı, sınırlı sayıda da olsa maske, eldiven, dezenfektasyon için gerekli malzemelerin dağıtımının sağlandığını, fakat çalışma devam ettiği için bu tedbirlerin hastalığın bulaşma riskini ortadan kaldırmaya yetmeyeceğini ifade eden sendika, örgütlü olduğu işyerlerindeki önlemlerin arttırılması için görüşmelerin devam ettiğini aktardı.

Örgütsüz işyerlerinde durum daha kötü!

Bu böyleyken örgütsüz işyerlerinde durumun çok daha kötü olduğunu takip ettiklerini belirten TÜMTİS, “Bu nedenle devlet, taşıma işçilerinin çalıştığı işyerlerine özel bir önem vererek sıkı bir şekilde denetlemelidir. Taşıma işçilerinin virüsten korunması için gerekli teçhizatın kullanımını zorunlu hale getirmeli, işyerlerinde işverenlere maske, eldiven, dezenfektan ve gerekli temizlik malzemelerinin tedariki konusunda yardımcı olmalı, hatta koruyucu malzemeler bizzat devlet tarafından işyerlerine dağıtılmalıdır. Kullanılması zorunlu hale getirilen maske ve eldivenin kalitesi konusunda da denetimler gerçekleştirip, ihtiyacı karşılayacak kalitede malzemenin temini sağlanmalıdır” diye belirtti.

Şoförler kendileri, aileleri ve yolcular için en riskli çalışanlar grubu

Şehir içi toplu taşıma işinde çalışan başta otobüs şoförleri olmak üzere tüm şoförlerin kendileri, aileleri ve taşıdıkları insanlar için en riskli çalışanlar grubunu oluşturduğu söylenen açıklamada, bu işçiler için koruyucu önlemlerin alınması istendi.

TÜMTİS, salgın karşısında işçilerin korunması için alınması gereken önlemleri şöyle ifade etti:

  • Normal zamanlardaki çalışma sürelerinden farklı olarak salgın dönemine özgü çalışma süresi getirilmelidir. Ücretlerinde herhangi bir kesinti yapılmaksızın salgın döneminde çalışmak zorunda bırakılan işçilerin günlük çalışma süresi 5 saat, haftalık çalışma süresi 30 saat ile sınırlandırılmalıdır.                                       

 

  • E-ticaret üzerindeki zorunlu tıbbı malzeme ve gıda ürünleri dışındaki siparişler salgın boyunca yasaklanmalıdır.

 

  • Engelli ya da kronik hastalığı bulunan özel sektör çalışanlarını ya virüsten ya da açlıktan ölmek seçeneği ile baş başa bırakmak açık bir haksızlık ve ayrımcılıktır.-Hükümet, Koronavirüs ile mücadele çerçevesinde kamuda, engelli ve kronik rahatsızlığı olan çalışanların idari izinli sayılmasına karar vermiş olup bu kararı özel sektör çalışanlarını da kapsayacak biçimde genişletmelidir. Kendisi olmasa bile aynı evde kaldığı yakınlarından birinin kronik bir hastalığı varsa bu çalışanlar da ücretli izine çıkarılmalıdır.

 

  • Bu süreçte malzemelerini taşıdıkları işletmelerin tatil edilmesi sebebiyle zor durumda kalan, kapanma tehlikesi yaşayan çok sayıda küçük ambar işletmesi vardır. Bu ambar işletmelerinde çalışan çok sayıda işçi işsizlik tehlikesi ile yüz yüzedir. Çok sayıda işçinin çalıştığı bu ambar işletmelerinin iflas etmelerinin engellenmesi için kredi desteği sağlanmalı, faturaları, borçları ve kiraları ertelenmeli, çalışanlarının ücretleri devlet tarafından karşılanmalıdır.  

 

  • Hükümet ilk defa, ülkenin kaynaklarını bu zenginlikleri yaratan işçiler ve emekçiler için seferber etmeli, sendikalar ve emek örgütlerinin çağrılarına kulak vermelidir.  

Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar