TÜPRAŞ işçileri ‘vardiya sistemine dokunma’ dedi

TÜPRAŞ işçileri ‘vardiya sistemine dokunma’ dedi

İzmir Aliağa’daki TÜPRAŞ Rafinerisinde çalışan işçiler, patronun vardiya sisteminde değişiklik yapmak istemesi üzerine iş bıraktı.

Önceki toplu sözleşme döneminde vardiya sistemini değiştirmek isteyen TÜPRAŞ patronu Koç’lar, bu amaçlarını TİS’te geçiremeyince fırsatını bulduklarında yeniden gündeme getirdiler. Petrol-İş’te örgütlü TÜPRAŞ işçileri patronun bu çabasına karşı bugün “vardiya sistemimizi değiştirmeyeceğiz” diyerek 2 saatlik iş bırakma eylemi yaptılar. İşçiler, sabah vardiyasında yaptıkları iş bırakma eylemiyle sadece vardiya sisteminin değiştirilmek istenmesini değil, işyerindeki diğer sorunlarını (personel eksikliği ve iş yükünün ağırlaşmasını) da dile getirdiler.

Eylemde Petrol-İş Aliağa Şubesi de işçilerle birlikte bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı yapan Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay “TÜPRAŞ iş yerimizde yaşanan sıkıntının kaynağı bellidir. Geçtiğimiz iki dönemlik TİS sürecinde de işveren mevcut vardiya sistemini değiştirmek istediğini söyledi. Uzun tartışmalar sonrasında biz vardiya sistemimizin değiştirilmesini kabul etmedik ve işveren bize bir dahaki TİS’e kadar vardiya sistemiyle ilgili karşımıza gelmeyeceğinin sözünü verdi. Şimdi ise o toplu sözleşmede,  hayata geçiremedikleri bu talebi lokal uygulamalarla delmeye çalışıyorlar. Eğer bir iş yerinde çalışan üyelerimizin memnun olmasını istiyorsanız, bizim sesimize kulak vereceksiniz. Bakım gruplarında eksik personel var, bunların tamamlanması için talebimiz vardı. İş yükümüz arttı. Biz burayı devraldığımızda buranın kapasitesi 8 buçuk tondu, şuan 10 buçuk tonu geçti. Biz yaptık bunları, biz ürettik, siz malı satarak bu kadar parayı cebinize koydunuz. O yüzden diyoruz ki eksik personelle çalışıyoruz, iş yükümüz arttı ve bu eksikliği tamamlamalılar” dedi.

‘İşveren vardiya sistemini delmek istiyor’

İşverenin bu talepleri karşılamak yerine yeni işe başlayan işçileri vardiyalara dağıtarak tasarruf yapmaya çalıştığını dile getiren Oktay “3 Eylül’de yaptığımız görüşmemeden sonra dönüşü bu oldu. Olay sadece Petrol hareketlerinin olayı değil,  burada bir sistemi değiştirmek için lokal olarak o bölgeyi seçtiler.  Şu an gündüz vardiyasında çalışan iki arkadaşımızı vardiyalara dağıtacaklarını mazeret izni alındığında veya istirahat aldıklarında bu arkadaşlarımızın yerine tamamlama yapmayacağız diyorlar. Bu açık açık mevcut vardiya sistemini delme teşebbüsüdür. Biz de buna asla müsaade etmeyeceğiz. Yaklaşık iki gündür işletme müdürleriyle görüşme yapıyoruz. Bize ‘Bu bizim yönetim hakkımızdır, siz buna müdahale edemezsiniz’ diyorlar. Eğer sizin almış olduğunuz karar bizim buradaki çalışma sistemimizi bozuyorsa, iş barışını bozuyorsa biz buna müdahale ederiz. Taleplerimiz karşılanana kadar gereken tepkiyi vermeye devam edeceğimizi duyuruyoruz” şeklinde konuştu.

Başkan Ahmet Oktay’ın açıklamasının ardından sabah vardiyasına başlaması gereken işçiler 2 saat süren iş bırakma eylemlerini Rafineri kapısında gerçekleştirdi. Eylemin ardından işçiler kart basmayarak Rafineri’ye toplu giriş yaptı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

İlgili yazılar