TÜPRAŞ’ta beklenen oldu, süreç YHK’da!

TÜPRAŞ’ta beklenen oldu, süreç YHK’da!

TÜPRAŞ’ta toplu sözleşme beklendiği gibi Koç’lar ve petro kimya patronlarının örgütü KİPLAS tarafından YHK’ya götürüldü, ilk görüşme bugün patronlarla yapılacak!

İstanbul Sanayi Odası’nın hazırladığı ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2018 Araştırması’nda Türkiye’nin en büyük işletmesi olma konumunu sürdüren Koç’ların TÜPRAŞ’ında aylardır anlaşmaya varılamayan toplu sözleşme süreci beklendiği gibi Yüksek Hakem Kurulu’na (YHK) götürüldü. YHK ilk görüşmesini bugün (30 Mayıs) patron tarafıyla yapacak.

YHK’dan nasıl bir sonuç çıkacağıysa üç aşağı beş yukarı açık. Patron ve hükümet yanlısı üyeleriyle gerçek bir sınıf (patronlar) kurumlaşması olan YHK, KİPLAS patronlarının çizdiği sınırlara “yasal” bir çerçeve kazandırmak dışında bir tutum almayacaktır!

TİS’in YHK’ya taşınması için ilk başvuru süreci başından beri buraya getirmeye çalışan TÜPRAŞ ve büyük sermaye birikimine sahip olan petro-kimya patronlarının örgütü Türkiye Kimya Sanayi İşverenleri Sendikası (KİPLAS) tarafından yapıldı. Petrol-İş Sendikası da prosedür gereği pazartesi günü HYK’ya başvurdu.

Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu işletmede 4 bin 300 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşmede patron tarafı 40 yıllık TİS düzenini bozarak; esnek çalışmayı, düşük ücret ve sendikalaşmanın esaslarını oluşturan temel çıkış noktalarını ortadan kaldırmaya çalışıyor. 3 yıllık sözleşme dayatıyor, vardiya sistemini değiştirmek istiyor, mazeret izinlerini düşürmeye çalışıyor. Görüşmelerde işçilerin çalışma düzeninde köklü bir değişikliğe yol açacak 22 idari maddede anlaşmaya varılamamıştı.

KİPLAS patronlarının kolektif çıkarlarını temsil eden TÜPRAŞ sözleşmesinde görüşmeler 30 Ocak 2018 tarihinde başlamıştı. Sonuncusu 8 Nisan’da yapılan ve aylar boyunca anlaşmaya bağlanamayan sözleşme arabulucuya gitmiş, orada da anlaşma sağlanamamıştı.

Petro-kimya işçilerinin grev hakları, 12 Eylül Anayasası’yla gasbedildiği ve bu yıllar boyunca da sözkonusu yasak fiili meşru mücadeleyle aşılamadığı için TÜPRAŞ işçileri bu süreçte Aliağa, Kocaeli, Batman ve Kırıkkale rafinerilerinin kimi bölümlerinde 1 günlük iş bırakmalar ya da en son işyerine kapanma gibi eylemler gerçekleştirmişti.

Mevcut ekonomik-siyasi kriz koşullarında KİPLAS bu süreci işkolundaki tüm hakların gasbedildiği ve yeni bir çalışma rejiminin oturtulduğu bir süreç olarak işletmek istiyor. Petrol-İş Sendikası ise bu gidişata karşı nasıl bir tutum sergileyeceğini henüz net bir şekilde ortaya koymuş değil. Petkim’de atıan geri adımın bugün TÜPRAŞ’taki küstahlığa neden olduğu düşünülecek olursa bu tabloyu değiştirecek tutumun ne olduğu da açıkça görülür. TÜPRAŞ işçisi petro kimya patronlarının kolektif tutumlarını ifade eden bu dayatmaları fiili meşru mücadele dışında bir yöntemle aşamaz!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar