TÜPRAŞ’ta son görüşmede de sonuç çıkmadı!

TÜPRAŞ’ta son görüşmede de sonuç çıkmadı!

YHK’ya götürülen TÜPRAŞ sözleşmesinde Koç’larla Petrol-İş arasında dün yapılan görüşmede de anlaşmaya varılamadı, İşçiler, İzmit Rafineri Genel Müdürlüğü önünde eylem yaparak tepki gösterdi

Türkiye’nin en büyük, kar oranları en yüksek işletmesi TÜPRAŞ’ta Koç’lar ve aslında tüm patronlar cephesi, işçi sınıfının zorlu mücadelelerle kabul ettirdiği toplu sözleşme düzenini, vardiya sistemi ve mazeret izinleri gibi kritik kazanımlarını tasfiye etmekteki kararlılıklarını sürdürüyorlar.

Aylarca süren ve bugüne kadar 9 oturumluk görüşmeler yapılan toplu sözleşme sürecinde Koç’lar ve dahil oldukları Kimya Petrol Lastik ve Plastik Sanayi İşverenleri Sendikası (KİPLAS), bu 3 konudaki ısrarlarında küçük bir geri adım bile atmaya yanaşmadılar. TÜPRAŞ gibi bir işletmede bu hakların gasbedilmesinin kendileri açısından stratejik bir kazanım anlamına geldiği bilinciyle hareket ettiler. 3 yıllık TİS, 40 yıllık vardiya sistemi ve mazeret izinlerinin düşürülmesinin kabul ettirilmesinin esnek-güvencesiz çalışmanın tüm işçi sınıfına dayatılması saldırganlığın en önemli eşiklerinden birini oluşturduğunu bilerek…

Arabulucuya giden, orada da uzlaşma sağlanamayınca patronların başından beri istedikleri şekilde Yüksek Hakem Kurulu’na (YHK) yollanan toplu sözleşme süreci Koç’ların talebiyle işletmede örgütlü olan Petrol-İş Sendikası’yla yapılan görüşmelerle iç içe geçmiş bir sürece dönüştü.

Süreç YHK’ya havale edilmişken bu arada Koç’ların talebiyle ilki 13 Haziran’da ikincisi de dün (21 Haziran) yapılan iki görüşme gerçekleşti. Her iki görüşmede de patronlar cephesi işçilerin yıllık izinlerine göz koyan, çalışma saatlerini arttırmayı hedefleyen, düşük ücret dayatmayı TİS’le meşrulaştıran yaklaşımlarının ifadesi olan 3 maddede geri atmama kararlılıklarını ısrarla sürdürdü.

Dün yapılan görüşmede de aynı tutumun devam etmesi üzerine Petrol-İş Sendikası TÜPRAŞ’ın 4 işletmesinin temsilcileri ve çağrı yaptıkları işçilerle İzmit Rafinerisi önünde eylem gerçekleştirdi.

Petrol-İş Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik, sosyal medya hesabı üzerinden görüşmelerin koptuğunu duyurdu. Tekik yaptığı açıklamalarda asla geri adım atmayacaklarını ve dün İzmit rafinerisi önünde bin 300 işçiyle yaptıkları eyleme de işaret ederek, “bu daha başlangıç” vurgusu yaptı.

Fakat Tekik’in bu açıklamalarına ve dün yapılan eyleme rağmen TÜPRAŞ’ta nasıl bir mücadele çizgisi izleneceği ya da Petrol-iş’in buna dair nasıl bir hazırlık yaptığı henüz belli değil! Görünen o ki PETKİM’de olduğu gibi TÜPRAŞ’ta da süreç işçilerin kazanılmış haklarının gaspıyla YHK’da noktalanacak!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar