Turhal Sevgi Evleri davasında tutuklu kalmadı!

Turhal Sevgi Evleri davasında tutuklu kalmadı!

Tokat’taki Sevgi Evleri’nde 26 çocuğa işkence yaptığı iddiasıyla tutuklu bulunan 5 sanık, ilk duruşmada tahliye edildi

Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı yurtların birer birer kapatılarak yerlerine “Sevgi Evleri” ya da “Çocuk Evleri” denilen “yeni tipte” kurumların konulması ve buraların birer tarikat-cemaat arka bahçesi haline getirilmesinin sonuçlarından biri de çocukların “yola getirilme” biçimleri oluyor.

Yoksul çocuklarının bırakıldığı bu kurumlardan gelen kötü kokulardan biri de Uşak ve Bursa’dan sonra Tokat Turhal’daki Sevgi Evleri‘nden yükselmişti.

Beş tutuklu serbest!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Turhal’daki Sevgi Evleri’nde, yaşları 4 ila 12 arasında değişen 26 çocuğa işkence yapıldığı çocuklardan birinin ailesinin fark etmesiyle açığa çıkmıştı.

Olayın soruşturulması sonucu müdür, müdür yardımcısı ve 3 bakıcı anne tutuklanmıştı. Beşi tutuklu 14 sanıklı davanın ilk duruşması dün başlamıştı. Bugün sona eren duruşmada savcılık ara karara dair görüşünde tutuklu sanıkların adli kontrol şartıyla tahliye edilmesini talep etti.

Talebi değerlendiren Zile Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, tutuklu sanıklar A.A., A.S., N.Ö., F.D. ve Z.S.’yi yurt dışı yasağı koyarak tahliye etti.

Mahkeme heyeti, Tokat Barosu’nun davaya müdahil olma talebini de reddetti.

Duruşma 10 Temmuz 2019’a ertelendi.

Delil karartmaya çalışmışlardı!

İddianamede, kamera kayıtlarında eksiklikler olduğu için delil karartma şüphesi belirtilmişken alınan bu karar tepki çekti.

Öte yandan kurumun müdürü olan ve serbest bırakılan sanıklar arasında yer alan N.Ö., mahkemedeki ifadesinde kuruma iki yıl önce atandığını, daha önce ise 17 yıl Terörle Mücadele Şubesi’nde çalıştığını belirtti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar