Türk-İş: Şubat ayı açlık sınırı 2 bin 028,84 lira

Türk-İş: Şubat ayı açlık sınırı 2 bin 028,84 lira

Türk-İş, şubat ayı gıda enflasyonunun yüzde 1 arttırığını, açlık sınırının 2 bin 28 lira olduğunu açıklayarak, gıdadaki zamların tüm müdahalelere rağmen kalıcılaştığını vurguladı

Tanzim Pazarları, zabıta operasyonları, “fırsatçı avları” da para etmiyor. “Yok derseniz olmaz” anlayışıyla bizi enflasyonun olmadığına ikna etmek için atmadığı takla kalmayan AKP’li devlet ne yaparsa yapsın, hepsi, derinleşen yokluk ve yoksulluk manzaraları ve bunların soyut ifadesi olan verilerle hayat tarafından boşa düşürülmeye devam ediyor.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) açıkladığı şubat ayı açlık ve yoksulluk sınırı verileri bu gerçeğin somut ifadesi.

Türk-İş verilerine göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 028,84 TL. Yoksulluk sınırı ise 6 bin 609 TL. Bekar bir işçinin yaşam maliyeti tutarı ise aylık net 2 bin 478 TL.

Türk-İş, şubat ayında mutfak enflasyonunun aylık yüzde 1, 12 aylık ise yüzde 23,97 oranında arttığını belirledi.

Son bir ayda mutfak harcaması 20 TL artış gösterirken, yılın ilk iki ayı itibariyle mutfağa gelen ek gıda harcaması tutarı 88 TL oldu. Geçen yılın aynı ayına göre ise artış 392 TL’ye ulaştı.

Türk-İş raporunda gıdadaki artışın tanzim satışlarıyla ya da çeşitli müdahalelerle dengelenmeye çalışılmasına rağmen bunda başarı sağlanamadığı ve zamların kalıcı hale geldiği vurgulandı.

Peynir gibi tüketim maddelerinde fiyatlar dengelenmiş gibi görülse de bunun aslında gramajdaki düşüş anlamına geldiği belirtilen raporda şöyle belirtildi:

Geçtiğimiz ay yüzde 25.90 artışla 7.00 TL olarak hesaplanan ortalama sebze kilogram fiyatı bu ay yüzde 4.71 artışla 7.33 TL oldu. Meyvede ortalama kilogram fiyatı yüzde 4.74 artışla 4.64 TL oldu. Geçen ay 6,22 TL olan ortalama yaş sebze-meyve fiyatı bu ay yüzde 5.79 artışla 6.58 TL olarak hesaplandı.

Raporun devamında ücretli çalışanlar ile dar ve sabit gelirli kesimlerin aylık harcamaları içinde önemli ağırlığı olan gıdadaki fiyat artışlarının satın alma gücünü olumsuz yönde etkilediği belirtilerek, “Özellikle sebzede görülen fiyat artışları ‘tanzim satışları’ ile dengelenmek istenmesine rağmen kalıcı duruma henüz gelmedi. Çoğu markette sürdürülen ‘enflasyonla topyekûn mücadele’ kampanyasının olumlu etkisi ise başlangıçtaki olumlu etkisini yitirmeye başladı” denildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar