Türk Metal’den patron ve devlet aklıyla uyumlu protokol!

Türk Metal’den patron ve devlet aklıyla uyumlu protokol!

Türk Metal, patronlarla imzaladığı korona protokolünde hükümetin açıkladığı paketteki muğlak ve sorumluluğu işçilere yükleyen yaklaşımı yineledi!

AKP’li devlet ve patronların aklıyla düşünüp, hareket eden Türk Metal (TM), koronavirüs konusunda da aynı tutumunu sürdürdü. Patronlarla, hükümetin hazırladığı patronları koruma kalkanında işçiler için dile getirilen kısa çalışma ödeneği ve telafi çalışmasını esas alan bir protokol imzaladı. Protokolde, işçilerin yıllık izinlerinden kullanılarak ücretli izne çıkarılmaları, o süre bitikten sonra da çalışmama durumu olursa bu sefer de daha sonra cumartesileri de dahil telafi çalışmayla sözkonusu izinli günlerin telafi edilmesi var. Mesela tüm işçilere anında korona testi yapılsın demeyi bile düşünmeyen TM, iş giriş çıkışlarına termometre konulması ve ateşi yüksek işçinin  tespit edilmesi gibi patronların üretimin devamı için zaten uygulamaya başladıkları çeşitli atraksiyonları da yeterli buluyor.

Mutabakat metninin başına da işçilerin can güvenliğini değil, “üretim planlarındaki dalgalanma nedeniyle üretimin durdurulması ihtiyacı olması durumunda…” gibi tamamen patron aklıyla düşünen bir cümle koyabiliyor. İşçilerin iş

Mutabakat metninde yer alan maddeler şöyle:

■ Kısa çalışmaya başvurmayacak şirketlerde; üretim planlarındaki dalgalanma nedeniyle üretimin durdurulması ihtiyacı olması durumunda, her 1 gün yıllık ücretli izin için 1 gün ücretli izin verilecek, bire bir şeklinde olan bu uygulama ihtiyaç olması halinde devam edecektir. Böylece 23.03.2020 tarihinden başlayacak olan bu bir aylık periyotta, çalışanların ücretlerinden herhangi bir kesinti olmaması garanti edilmiş olacaktır.

 

■ Örneğin bu duruş bir ay sürdüğünde, üyelerimiz aylık ücretlerinin tamamını alacak ancak bu bir ayın 12 işgünü yıllık izinlerinden kullanılmış sayılacaktır.

 

■ Kısa çalışmaya başvuracak şirketlerde; kısa çalışma ödeneğine ek olarak ikramiye ve yakacak yardımı işveren tarafından üyelerimize ödenecektir. Bu şirketlerde, kısa çalışma başvurusu kabul edilene kadar geçecek sürede, ihtiyaç olması durumunda yukarıdaki izin koşulları, yani her 1 gün yıllık ücretli izin için 1 gün ücretli izin verilecektir.

 

■ Böylece işyerinde fiilen çalışmayacak üyelerimiz net ücretlerinin yüzde 89’unu almış olacaktır.

 

■ 24.04.2020 tarihinden sonraki duruşlar esnasındaki ücretli izin kullandırılan günler içinse, bilahare telafi çalışması ve denkleştirme yapılabilecek, yine çalışılmayan cumartesi günü de telafi çalışmasına konu olabilecektir.

 

■ Üretimin devam ettiği işyerlerinde işveren koronavirüs riskine karşı her türlü önlemi alacaktır. Üretim esnasında üyelerimiz arasındaki “sosyal mesafe” en az bir metre olacaktır. Servislere binişlerde üyelerimizin ateşleri ölçülecek, risk taşıyanlar işveren tarafından sağlık kuruluşlarına götürülecektir. Servis araçlarında ve yemekhanelerde her bir üyemiz arasında en az bir metre mesafe olacaktır.

 

■ İşveren tüm üyelerimize kişisel korunma araçlarını (maske, eldiven, dezenfektan vb.) eksiksiz olarak verecek, gerekli alanlarda dezenfekte işlemi yapılacak ve bu araç-gereç makul sürelerde yenilenecektir.

 

■ Bütün bunların yapılmaması ve işyerinde koronavirüs riskinin ortaya çıkması halinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 13. maddesi gereğince üyelerimiz “Çalışmaktan kaçınma hakkı”nı kullanacak ve üretimi durduracaklardır.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar