Türkiye 10 işçi cehenneminden biri

Türkiye 10 işçi cehenneminden biri

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun (ITUC) açıkladığı 2019 “Küresel Haklar Endeksi”ne göre Türkiye bir kez daha işçiler için dünyanın en kötü 10 ülkesi arasında yer aldı

2019 “Küresel Haklar Endeksi”ni açıklayan Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC), Türkiye’nin işçiler için en kötü 10 ülkeden arasında yer aldığını bir kez daha tespit etti.

ITUC’un her yıl düzenlediği  “Küresel Haklar Endeksi” araştırmasında işçiler için en kötü on ülke, Cezayir, Bangladeş, Brezilya, Kamboçya, Guatemala, Kazakistan, Filipinler, Suudi Arabistan, Türkiye ve Zimbabve.

Sendikal örgütlenmenin işçi kıyımı gerekçesi olduğu, haklarını isteyen işçinin karşısına polis-mahkeme ve cezaevinin çıkarıldığı, iş cinayetlerinin ardı arkasının kesilmediği Türkiye bu özellikleriyle ITUC raporuna da girdi.

ITUC’un “Küresel Haklar Endeksi” raporuna göre Türkiye, en çok işçinin tutuklandığı ve gözaltına alındığı dört ülkeden (diğerleri Hong Kong, Moritanya ve Filipinler) biri. Ayrıca Türkiye, işçilerin ifade ve toplantı özgürlüğünü reddeden ya da engelleyen 44 ülkeden biri olduğu ifade edildi.

Raporda, Türkiye’ye ilişkin şu değerlendirme yapıldı: “Darbe girişiminden ve hükümet tarafından sivil özgürlüklere getirilen katı kısıtlamalardan bu yana, işçilerin özgürlükleri ve hakları, protestolara yönelik polis baskısı ve örgütlenmek isteyen işçilerin sistematik şekilde işten atılmasıyla inatla reddediliyor.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar