Türkiye’de 16 milyon kişi yoksul, 18 milyon kişi sınırda!

Türkiye’de 16 milyon kişi yoksul, 18 milyon kişi sınırda!

DİSK Genel-İş’in ikincisini yayınladığı “Türkiye’de Gelir Eşitsizliği ve Yoksulluk” raporu, krizin patronlar için değil, işçi ve emekçiler için sözkonusu olduğunu bir kez daha gösterdi!

DİSK Genel-İş Sendikası, yaşam koşullarını derinden etkileyen gelir eşitsizliğini ve yoksulluğu gözler önüne sermek amacıyla hazırladığı “Türkiye’de Gelir Eşitsizliği ve Yoksulluk” raporlarının ikincisini yayınladı.

Raporda Türkiye’de artan gelir eşitsizliğinin ve yoksulluğun yanında, 2018-2019 döneminde etkisi derinleşen ekonomik krize de değinilmekte.

Araştırmaya göre Türkiye’de en zengin yüzde 20’lik kesim, en yoksul yüzde 20’lik kesimden 8,7 kat daha fazla kazanıyor.

Türkiye’nin gelir eşitliği konusunda OECD ülkeleri arasında sonuncu olduğunun kaydedildiği araştırmaya göre ülkde 16 milyon kişi yoksul, 18 milyon kişi ise yoksulluk sınırında hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Türkiye’de çalışan yoksulluğunun son bir yılda yüzde 11 arttığının belirtildiği raporda, krizin bir milyondan fazla yeni işsiz yarattığına dikkat çekildi.

Krizle birlikte iş arama sürelerinin uzadığına da vurgu yapılan raporda, bir yıldan uzun süredir iş arayanların sayısının yüzde 31 oranında arttığı belirtildi.

Yine rapora göre, işsizlik sigortası başvuruları da yüzde 48,8 oranında artış gösterdi.

Raporun tamamına şu linkten ulaşabilirsiniz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar