Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs

Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs

1 Mayıs’ta işçi ve emekçiler ülkenin dört bir yanında alanları doldurdu

Ekonomik krizin yükünü ödemeye, zamlara ve her gün artan işsizliğe emekçilerin verdiği tepkiler Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs alanlarına yansıdı.

ADANA

Geçtiğimiz yıllara nazaran oldukça kitlesel geçen Adana 1 Mayıs’ında; DİSK, KESK, TMMOB, Adana Tabip Odası ve Adana Barosu’nun çağrısıyla yapılan mitingde emekçiler kıdem tazminatının iş güvenceleri, önemli bir mevzileri olduğunu belirterek kıdem tazminatının kaldırılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Mitingde konuşan Tertip Komitesi Başkanı Tonguç Özkan, “Yıllardır ceplerini doldururken sırtımızdan elde ettikleri nimetleri kimseyle paylaşmayanlar külfeti bize yıkmak istiyor, kriz bahanesiyle işimize, aşımıza, haklarımıza el uzatıyor” dedi.

OHAL uygulamalarının fiilen devam ettiğini dile getiren Özkan, “140 bine yakın kamu emekçisi sorgusuz-sualsiz haklarında herhangi idari ve adli soruşturma olmaksızın bir gecede çıkartılan KHK’larla işlerinde-ekmeklerinden edilmişlerdir. Seçilmiş KHK’lı kamu emekçilerinin anayasal seçilme hakkı ellerinden alınmıştır. Çok sayıda gazeteci, milletvekili, belediye başkanı ve siyasetçi düşüncelerinden ve siyasi faaliyetlerinden dolayı cezaevinde yatmaktadır. Cezaevlerinde yaşanan hukuksuzluklar ve insan hakları ihlalleri devam etmektedir” dedi.

KESK MYK Üyesi İlhan Yiğit, cezaevlerinde açlık grevinde olan mahpuslara dikkat çekti. 31 Mart’ın bir araya gelince geri adım attırılabileceğini gösterdiğini söyleyen Yiğit, “Bu coğrafya barışa öylesine aç ki biz KESK olarak bu uğurda demokrasi güçleriyle birlikte mücadeleye devam edeceğiz” dedi. Eşit yurttaşlık ve barışın hakim olduğu, grevlerin yasaklanmadığı, emeğin hakkını aldığı bir ülke için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

EYT Derneği adına konuşan Adana Şube Başkanı Ali Ulutaş ise EYT olarak haksızlıklar karşısında eğilmediklerini söyledi. EYT sorununu siyasilerin yarattığını dile getiren Ulutaş, “Geçmişte her partiye oy veren örnek bir yapılanma” dedi. Sosyal taraflara sorulmadan emeklilik haklarının elinden alındığını söyleyen Ulutaş, “Şimdi kıdem tazminatını gasp etmek istiyorlar. ‘Sosyal tarafları bir araya getireceğiz’ diyorlar. İnanmıyoruz. Dünyada emekçilerin daha çok çalışarak emekli maaşı düşen başka bir ülke var mıdır?” dedi. İktidar ve ittifakı MHP’nin EYT’yi maliyet olarak tarif ettiğini dile getiren Ulutaş, “Biz prim yatırdık. Hakkımız olanı istiyoruz” dedi.

ESKİŞEHİR

Önceki yıllarda iki farklı etkinliğin organize edildiği Eskişehir’de bu yıl tek 1 Mayıs programı düzenlendi. Binlerce işçi ve emekçi, talepleriyle Odunpazarı Meydanı’na yürüdü.

KESK, DİSK, TMMOB, TTB’nin çağrısıyla Atatürk Bulvarında toplanan binler Odunpazarı Meydanı’na yürüdü, burada taleplerini haykırdı. 1 Mayıs Tertip Komitesi adına konuşan KESK Eskişehir İl Temsilcisi Faik Alkan, “Bugün kıdem tazminatına göz koyanlar şunu bilsinler ki işçi sınıfı bu son kalesini kaptırmayacaktır. Mücadele edecektir” dedi.

HATAY

Polis “Tecrit Kaldırılsın, Leyla’lar Yaşasın” ve ”Biz Geziciyiz, Siz Gidicisiniz” pankartını miting alanına almadı. Aralarında HDP ve AKA-DER üyelerinin olduğu 7 kişi gözaltında alındı.

ÇORUM

Türk-İş, DİSK ve KESK tarafından oluşturulan tertip komitesince organize edilen miting Saat Kulesi Meydanı’nda gerçekleştirildi. Türk-İş İl Temsilcisi ve Şeker-İş Şube Başkanı Sefer Kahraman, AKP’ye seslendi, “Bu milleti artık ayrıştırmayın. Biz her yerde biriz” dedi.

ZONGULDAK

Cumhuriyet Meydanı’ndaki Madenci Anıtı önünde toplanan emekçilerin arasında maden işçileri de vardı. Eğitim Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan, yaşanan ekonomik krizin faturasının emeği ile geçinen kesimlere çıkarılmak istendiğini belirterek, “İşçi ve emekçilerin iş, ekmek ve özgürlük mücadelesinde bir araya gelmesi gerekiyor” diye konuştu.

RİZE

Rize Fındıklı’da 1 Mayıs Tahiroğlu Köprüsünde buluşan emekçiler Hayati Aykut parkına yürüdü. Yürüyüşte “ÇAYKUR halkındır satılamaz”, “Dereler özgürdür özgür akacak”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın işçilerin birliği” sloganları atıldı.

SİVAS

Sivas’ta 1 Mayıs Emek ve Demokrasi Platformunun düzenlediği miting Mevlana Miting Alanı’nda gerçekleşti. Miting alanına “İşsizliğe, Pahalılığa Karşı Haklarımız İçin Haydi 1 Mayıs’a” ve “Kıdem Tazminatı Gaspı ve Zorunlu BES’e Karşı Haydi  1 Mayıs’a” yazılı pankartlar asıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar