‘Türkün gücünü göreceksiniz’ işkencesine mahkemeden onay

‘Türkün gücünü göreceksiniz’ işkencesine mahkemeden onay

Hakkari’de bir şantiyeyi basıp işçilere “Türkün gücünü göreceksiniz” sözleriyle işkence yapan polislere mahkemeden de destek geldi: 2 işçi 28 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Selahattin Eyyubi Havalimanı’nın yanında bulunan özel bir şantiyeye 5 Ağustos 2015 tarihinde baskın düzenleyen özel harekat timleri, işçilere toplu gözaltı yapmıştı. Yüzükoyun yere yatırılan işçilere “Ne yaptı lan bu devlet size! Türk’ün gücünü göreceksiniz!” sözleriyle sözlü ve fiziki işkence uygulandığı ana dair görüntüler ortaya çıkmıştı. Daha sonra gözaltına alınan 52 işçiden 4’ü tutuklanmıştı. İşçiler hakkında açılan davanın ilk duruşmasında şantiye formeni Kemal Yeklitaş ve rok operatörü Burhan Gülcan serbest bırakılırken, işçi Metin Gezen ve İlyas Yorgun’un tutukluluğuna devam kararı verilmişti.

Şantiyeye yapılan baskın ile ilgili konuşan Hakkari Valiliği Şantiyede mühimmat ele geçirildiğini idda etmiş, ancak DİHA tarafından yayınlanan görüntülerde sadece polislerde silah olduğu ve işçilere işkence yaptıkları ortaya çıkmıştı. Yaşananlara ilişkin görüntüyü ortaya çıkartarak yayınlayan gazeteci Nedim Türfent’e ise yaptığı haberlerden dolayı tutuklandığı davada “Örgüt üyeliği” iddiasıyla 8 yıl 9 ceza verilmişti.

18 Ocak 2019 tarihinde görülen davanın karar duruşmasında, somut delil olmamasına ve polislerin birbirleriyle çelişen ifadeler vermesine rağmen, ise işçiler Gezen ve Yorgun’a “Örgüte üye olmak” ve “Nitelikli bakımdan silah ve mühimmat alınması, taşınması ve bulundurulması” iddiasıyla 28’er yıl hapis cezası verildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar