Tutsak anneleri sokağa çıkmaktan vazgeçmiyor

Tutsak anneleri sokağa çıkmaktan vazgeçmiyor

Tutsak annelerinin çocuklarının sesi olma ısrarı sürüyor. Bugün Diyarbakır, Gebze, Van, Lice ve başka yerlerde sokağa çıkan annelerin etrafı ablukaya alındı, hakaretler edildi, Gebze’de de saldırı gerçekleşti

Çocukları İmralı tecridinin kaldırılması talebiyle açlık grevi ve ölüm orucu direnişinde olan annelerin cezaevleri önünde, kent merkezlerinde gerçekleştirdikleri eylemler polis saldırılarına, engelleme ve hakaretlere rağmen devam ediyor. Anneler bugün Gebze’de, Diyarbakır’da, Lice’de, Van’da ve başka yerlerde sokağa çıkarak çocuklarının sesi olmaktaki ısrarlarını sürdürdü.

Gebze

Annelerin Gebze M Tipi Kadın Kapalı Hapishanesi önünde başlattığı nöbet eylemi 42’nci gününde.

Bugünkü eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ve çok sayıda kişi destek verdi. Hapishane önüne gelerek oturma eylemi yapan annelere polis uyarıda bulunmadan “toplayın toplayın” diyerek, saldırıda bulundu. HDP’li milletvekili Ayşe Sürücü ve tutuklu anneleri darp edildi. Saldırıda HDP Gebze İlçe Eşbaşkanı Damla Bağcı ile Dilara Özgönen gözaltına alındı.

Polisin saldırısı sırasında birçok anne fenalık geçirirken, bir anne, “Yeter, yeter, yeter! Çocuğum içeride ölüyor” diye tepki gösterdi. Polis kalkanları arasında yerde kalan anneleri çeken gazetecilerin görüntüleri zorla silindi. Zorla araçlara bindirilen aileler, “Bijî berxwedana zindana!” sloganları eşliğinde alandan ayrıldı.

Polisin saldırısı sonucu birçok annenin vücudunun farklı yerlerinde darp izleri ve morluklar oluştu. Anneler, hastaneye giderek, darp raporu alacaklarını ve polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını kaydetti.

Diyarbakır

Diyarbakır’da yürüyüş yapan tutsak anneleri, attıkları sloganlar, çaldıkları düdükler ve söyledikleri şarkılarla açlık grevleri ve ölüm orucuna dikkat çekti.

Tutsak yakınları ve annelerin, cezaevlerinde süren açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine dikkat çekmek için Diyarbakır’da Koşuyolu Parkı ve civarında yaptıkları oturma eylemi 20’nci gününü geride bıraktı. 14 gündür bariyerlerle kapatılan parkın karşısında bulunan eski Un Fabrikası önünde polisin tüm engellemelerine rağmen bir araya gelen tutsak annelerine halkın desteği de günden güne büyüyor. Annelerin bugünkü eylemine HDP Diyarbakır Milletvekilleri Semra Güzel ve Musa Farisoğulları da destek verdi. Oturma eylemini polis ablukasında gerçekleştiren anneler, attıkları sloganlar, çaldıkları düdükler ve söyledikleri şarkılarla seslerini duyurmaya çalışıyor.

Anneler TOMA ve zırhlı araçlarla abluka altına alınırken, basın emekçileri polis eşliğinde alandan uzaklaştırıldı.

Oturma eyleminin ardından anneler, polis, TOMA, zırhlı araçların ablukasında sloganlar haykırarak Sunay Caddesi üzerinden TUAY-DER binasına doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş esnasında polisler gazetecilerin çekim yapmalarını engellemeye çalıştı. Yürüyüşte polis sık sık, atılan sloganların yürüyüşü, izinsiz yürüyüşe dönüştürdüğünü ve müdahale edeceği uyarısında bulundu.

Yapılan konuşmaların ardından eylem alkış ve sloganlarla sonlandırıldı.

 Lice

Lice’de 14 gündür oturma eylemi yapan tutsak anneleri ve yakınları, polisin tüm engellemelerine rağmen bugün de yürüyüş gerçekleştirdi.

Anneler, Lice’de belediyeye atanan kayyum tarafından ismi 15 Temmuz Şehitler Parkı olarak değiştirilen Medeni Yıldırım Parkı’nda eylemlerini sürdürüyor. 14 gündür oturma eylemi yapan annelere, HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Lice Belediyesi eşbaşkanları Ruken Yılmaz ve Tarık Mercan ile HDP ilçe yöneticileri de destek verdi.

Anneler oturma eylemlerinde sloganlar haykırdılar. Daha sonra polisin engellemelerine rağmen yürüyüşe geçerek, HDP ilçe binasının önüne kadar gelip, eylemlerini sonlandırdılar.

Van Barış Anneleri Meclisi’nden oturma eylemi

Van’da Barış Anneleri Meclisi, tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine dikkat çekmek için Milli Egemenlik Caddesi’nde bulunan Park’ta oturma eylemi yaptı. “Bijî berxwedana zindana!”, “Açlık grevlerine ses ver!”, “Leyla Güven onurumuzdur!” sloganlarının atıldığı eyleme milletvekili Muazzez Orhan ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (TUAYDER) üyeleri katıldı. Anneler adına açıklamayı, Van T Tipi Cezaevi’nde 101 gündür açlık grevinde olan Ayhan Kaçak’ın annesi Hanife Kaçak yaptı. (MA’dan derlendi)


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar