TüvTürk’te dayanışma eylemi

TüvTürk’te dayanışma eylemi

TüvTürk’te çalışan ve Nakliyat İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan 13 işçi için, bugün başta İstanbul olmak üzere, Eskişehir ve Kastamonu’daki 15 farklı istasyonda işçiler uyarı eylemi yaptı. İşten çıkarılan arkadaşlarına destek için uyarı eylemi yapan işçiler, sendikal haklar tanınıncaya dek eylemlerin süreceğini söyledi.   Bugün sabah saatlerinde  İstanbul genelin ve Kastamonu ile Eskişehir’de 15 Tüvtürk Araç Muayene İstasyonu’nda,

TüvTürk’te çalışan ve Nakliyat İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan 13 işçi için, bugün başta İstanbul olmak üzere, Eskişehir ve Kastamonu’daki 15 farklı istasyonda işçiler uyarı eylemi yaptı. İşten çıkarılan arkadaşlarına destek için uyarı eylemi yapan işçiler, sendikal haklar tanınıncaya dek eylemlerin süreceğini söyledi.

 

Bugün sabah saatlerinde  İstanbul genelin ve Kastamonu ile Eskişehir’de 15 Tüvtürk Araç Muayene İstasyonu’nda, sendikalı oldukları için işten çıkarılan 13 işçi için sendika üyesi işçiler eylem gerçekleştirdi. İşbaşı yapmadan önce ortak açıklama yapan işçiler “Bu bir uyarı eylemidir. REYSAŞ işçilerinin anayasal, sendikal hakları tanınıncaya kadar bu dayanışmanın devam edecek.” dedi. İşçiler açıklamanın ardından işbaşı yaptı.

 

Ne olmuştu? 

 

TüvTürk İstanbul Araç Muayene İstasyonlarında Reysaş Taşıt Muayene İstasyonları İşletim A.Ş.’a bağlı çalışan işçiler arasında sendikal çalışma yürüten Nakliyat İş Sendikası işçilerin çoğunluğunun üyeliğini gerçekleştirmesinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurmuş akabinde bakanlık sendikanın çoğunluğu sağladığına ilişkin yazıyı sendikaya geri iletmişti.

 

Ancak bu örgütlenmeden haberi olan patron, sendikalı işçiler üzerinde baskı kurmaya çalışmış, sendika üyesi işçileri tek tek odasına çağırarak e-devlet şifrelerini istemiş ve sendikasızlaşmaları için tehdit etmişti. Bu tehditleri kabul etmeyen işçilerinden 13’ü, tazminatları dahi ödenmeden işten çıkarılmışlardı.

 

23 Şubat’tan bu yana işyerlerinin önlerinde direnişte olan işçiler adına sendika suç duyurusunda bulunmuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar