Üç Barış Akademisyeni daha beraat etti

Üç Barış Akademisyeni daha beraat etti

AYM’nin “hak ihlali” kararı sonrasında “Terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla yargılanan akademisyenlerden üçü daha beraat etti

Kürdistan’daki katliam ve kıyımların, zorla göçertme politikalarının son bulması çağrısını içeren “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanan Barış Akademisyenlerinin davalarında Anayasa Mahkemesi (AYM) kararından sonraki beraatlar devam ediyor.

AYM’nin kararından sonraki ilk beraat kararı 6 Eylül’de verilmişti. Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 30. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan akademisyen Özlem Şendeniz’in karar duruşmasında mahkeme AYM’nin beraat kararını onaylamıştı.

Yüzlerce akademisyeni hem KHK’yla ihraç eden hem de haklarında dava açan siyasi iktidarın ya yargıdaki iç çelişkiler ya da birikmiş toplumsal tepkilerin hafifletilmesi nedeniyle beraat ettirilmeleri siyaseti dün de üç akademisyen hakkında aynı yönde verilen kararla devam etti.

Dicle Üniversitesi’nde görevli profesörler Murat Kızıl, Murat Biricik ve Fikret Uyar’ın Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmalarında beraat kararı verildi.

Bianet’teki habere göre mahkeme, ayrıntısını gerekçeli kararında açıklamak üzere kurduğu hükümde “sanıkların üzerlerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığını” ifade ederek beraatlerine karar verdi.

Akademisyenler duruşmalarında önceki beyanlarını tekrar ederek beraat talebinde bulundu. Duruşma savcısı, üç ayrı davada da aynı mütalaasını yineleyerek Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) barış için akademisyenler dosyalarında vermiş olduğu “hak ihlali” kararını hatırlattı ve “terör örgütü propagandası” suçunun yasal unsurlarının karşılanmadığını söyledi. Sanıkların beraatini istedi.

Ne olmuştu?

10 Ocak 2016’da Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisi yayımladı, 2 bin 212 akademisyen bildiriye imza attı. “Terör örgütü propogandası” suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılan akademisyenlerin bazıları yerel mahkemelerin kararlarını AYM’ye taşımasının ardından AYM, 26 Temmuz 2019 tarihinde 10 akademisyenin bireysel başvurularını birleştirerek görüştüğü dosya üzerinden “hak ihlali” kararı verdi. AYM’nin kararına göre, devam eden davalar ve kesinleşmiş cezalar için yerel mahkemelerin yeniden yargılama yaparak beraat kararı vermesi, istinaf aşamasında olan dosyalar için de bozma kararı verilmesi gerekiyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar