Ücretli izne çıkarılan Green Park Hotel işçilerine ücretleri ödenmiyor!

Ücretli izne çıkarılan Green Park Hotel işçilerine ücretleri ödenmiyor!

İstanbul Taksim’deki Green Park Hotel’de çalışan onlarca işçi pandemi sürecinde ücretli ya da ücretsiz izne çıkarıldı. Ücretli izne çıkarılan işçiler 15 Nisan’da yatırılması gereken ücretlerinin halen yatırılmadığını belirterek, fiilen ücretsiz izin muamelesi gördüklerini, bunu kabul etmeyeceklerini vurguluyor

Güvencesiz ve kuralsız çalışmanın yaygın olduğu alanlardan biri olan otellerde bu durum pandemi sürecinde daha da tırmandı. İşçiler ücretlerini alamıyor, binlercesi ya ücretsiz izne çıkarıldı ya da işten atıldı. İşten atılmayanlara ve ücretli izne çıkarıldıkları söylenenlere de ücretleri ödenmeyerek fiilen ücretsiz izin muamelesi yapılıyor. İstanbul’daki Green Park Otel’de çalışan onlarca işçi de ücretli izne çıkarıldıkları söylendiği halde 15 Nisan’da ödenmesi gereken ücretleri halen ödenmeyerek filen ücretsiz izne çıkarılmaya çalışılıyor.

Green Park Hotel’de çalışan işçiler ücretleri için muhasebeciyi aradıklarında aldıkları yanıtsa patronun “maaşları ne yapacağız?” sorusuna küfürle yanıt verdiği oluyormuş. Green Park Hotel patronu Adil Üstündağ daha önce işçi dövmesiyle de gündeme gelmiş bir isim. Küfretmesi ve işçilere saldırması “şeker hastalığıyla” meşrulaştırılmaya çalışılan Üstündağ, şimdi de işçi ücretlerini gasbetmesini aynı gerekçeyle kabul edilebilir kılmaya çalışıyor.

Yaklaşık 45 işçinin çalıştığı otel, salgın nedeniyle düşük kapasiteyle çalışıyor. Beş işçinin çalışarak açık tuttuğu otelde yaklaşık 40 işçi de ücretli ya da ücretsiz izne çıkarıldı. Kayıtlı çalışan işçilere ücretsiz izin kağıdı imzalatılmaya çalışıldığı, işçilerin bunu imzalamadığı belirtiliyor.

15 Nisan’da ödenmesi gereken ücretlerimiz halen ödenmedi, biz hakkımızı istiyoruz, gasbedilmesine de müsaade etmeyeceğiz” diyen işçiler, tüm otel işçileri gibi sayısız kuralsızlıkla çalıştıklarını anlatıyor. “Resmi tatiller nedeniyle çalışmadığımız günleri izinlerimizden yiyerek ya da fazla mesailerle çıkarmaya çalışıyorlar” diyen işçiler, kuralsızlıkların bunlarla da sınırlı olmadığını hesaplarına gerçek ücretlerinin değil, asgari ücret kısmının yatırıldığını, geri kalanın da ay sonunda elden ödendiğini, böylece vergiden kaçırıldığı gibi sigorta primlerinin de düşük gösterildiğini söylüyorlar.

Green Park işçileri tüm otel çalışanları gibi emeklerinin karşılığı olan ücret haklarının gasbedilmesine seyirci kalmayacaklarını belirterek, kamuoyunun desteğini bekliyorlar.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar