Umer’de direniş bitti, grev kapıda

Umer’de direniş bitti, grev kapıda

Umer Haddecilik’te sendikalaştıkları için işten atılan işçilerin fabrika önü direnişleri bitti, grev bekleniyor

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nda (BMİS) örgütlendikleri için işten atılan Uyar Çelik (Umer Haddecilik) işçilerinin 16 Ocak’tan beri fabrika önünde sürdürdükleri direniş, 19 Mart itibariyle bu biçimiyle sonlandırıldı.

 

BMİS tarafından yapılan açıklamada, işten atılan 38 işçinin fabrika önünde sürdürdükleri direnişin, yapılan değerlendirmeler sonrasında bitirildiği, direnişin bundan sonra grev ve hukuki biçimlerle devam edeceği vurgulandı.

 

Karabük Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulu bulunan fabrikada işçiler kötü çalışma koşullarına karşı Aralık 2017’de BMİS’e ulaşmış ve hızla örgütlenerek çoğunluğu sağlamıştı. 4 Aralık’ta bakanlığa yetki başvurusu yapılmış, 8 Aralık’ta da başvuru onaylanmıştı. Bunun üzerine Umer patronları lokavt ilan etmiş, işçileri tehdit etmiş, ardından da 38 işçinin işine son vermişti.

 

16 Ocak’tan beri fabrika önünde direniş sürdüren işçiler, 20 Şubat’ta insanlık dışı davranışlara ve uygulanan “fişleme” ve tecritten dolayı isyan edip fabrika çatısına çıkmıştı.  Bu direnişleri BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun devreye girmesiyle sona ermişti.

 

BMİS tarafından yapılan fabrika önündeki direnişin görüşmelerle bitirildiği, bundan sonra grevin devreye gireceği ve hukuki yollarla hak aramaktan vazgeçilmeyeceği ifade edilerek, şunlar belirtildi:

 

Toplu iş sözleşmesi süreci, işverenin görüşmelere katılmaması dolayısıyla normal seyrinde ilerlememiş, yasa gereği atanan tarafsız arabulucuyla da bir sonuç alınamaması üzerine sözleşme artık grev sürecine girmiştir.

 

İşten atılan üyelerimizin hukuki mücadelesi ise devam etmekte olup bir sonraki duruşma 23 Nisan 2018 tarihine gerçekleşecektir. Mahkeme heyeti daha önce bizzat işyerine gelerek yerinde keşif yapıp işverenin süreçteki işçi düşmanı tavrını yerinde incelemiştir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar