Üniversiteyi terk edenlerin sayısında yüzde 92’lik artış

Üniversiteyi terk edenlerin sayısında yüzde 92’lik artış

Ekonomik sıkıntılar, diplomalı işsizliğin yarattığı psikolojik eşikler, çalışmadan okuyamamak, plansız eğitim … gibi nedenlerin bir araya geldiği Türkiye’de üniversite eğitimini yarıda bırakan ya da donduranların sayısındaki artış yüzde 92’lere ulaştı

Ekonomik kriz, diplomalı işsizliğin yarattığı psikolojik eşikler, her yerde pıtrak gibi çoğalan ve istihdam alanları da bulunmayan plansız üniversite eğitimi, çalışmadan okumanın artık imkânsızlaşmış olması gibi ciddi faktörlerin bir araya gelerek yarattığı sonuçlardan biri; üniversiteyi terk eden ya da kayıt donduran öğrenci sayısının her yıl katlanarak artması.

Bu gerçek resmi merciler tarafından açıklanan rakamlarla dile geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın paylaştığı verilere göre, geçen yıl Türkiye’de üniversite öğrenimini yarıda bırakanların sayısı yüzde 92 artışla 408 bini aştı. Bunun esas nedenlerinden birinin ekonomik sıkıntılar olduğu belirtiliyor. Eğitim-Sen Genel Sekreteri Özgür Bozdoğan ekonomik sıkıntılar dışında üniversite bölümlerindeki plansızlığın da bu gelişmeyi tetiklediğini söylüyor.

DW’nin haberine göre, Türkiye’de üniversite öğrenimini bırakanların sayısında son beş yılda önemli bir artış kaydedildi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği verilere göre, son 5 yılda 1 milyon 115 bin 530 öğrenci kayıt yaptırdığı üniversitelerinden kaydını ya sildirdi ya da dondurdu.

1 yılda 408 bin öğrenci okulu bıraktı

Resmi verilere göre, 2013-2014 eğitim öğretim döneminde 135 bin öğrenci üniversite öğrenimini yarıda bırakırken, bu sayı 2014-2015 döneminde 161 bine, 2015-2016’da 197 bine, 2016-2017 döneminde de 212 bine çıktı.

Üniversite öğrenimini yarıda bırakan öğrencilerin sayısı 2017-2018 döneminde ise hızla arttı. Verilere göre, 2017-2018 döneminde üniversiteyi bırakan öğrenci sayısı bir önceki yıla göre yüzde 92,2 artışla 408 bini aştı.

Öğrenciler istihdam olanağı azalan bölümleri terk ediyor

Eğitim-Sen Genel Sekreteri Özgür Bozdoğan’a göre, Türkiye’de öğrencilerin üniversiteyi yarıda bırakmasının birkaç temel nedeni var. Bunlardan birisi üniversitelerde planlama ile ilgili sıkıntıların devam etmesi. Bunun yanında istihdam olanağı azalan üniversite bölümlerinin varlığı da üniversite öğreniminin terk edilmesine yol açıyor.

Üniversite kaydının dondurulması ve silinmesine yönelik istatistiklerin tutulmadığını belirten Bozdoğan, öğrencilerin istihdam olanağı azalan bölümleri daha çok terk ettiğini ifade ediyor. Buna karşın tıp fakültelerinde kayıt dondurma oranlarının oldukça düşük olduğuna dikkat çeken Bozdoğan, “Türkiye’de üniversite bölümlerinin kontenjan planlaması ile ilgili sıkıntılar söz konusu. Üniversite öğrencileri eğitimleri sırasında bölümlerinin istihdam olanaklarını da gözden geçiriyor. İstihdam olanağı azalan bölümlerde kayıt dondurma daha çok yaşanırken, tıp fakültelerinde kaydını donduran ya da silen öğrenci neredeyse hiç yok” değerlendirmelerini yapıyor.

Öğrenciler kredi borcu ödemekten kaçınıyor

Eğitim-Sen Genel Sekreteri Özgür Bozdoğan’a göre, üniversite öğrencilerine sağlanan burs ve kredi desteği gereksinimlerin gerisinde yer alıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre, 2016-2017 öğretim yılında 1 milyon 614 bin 60 kişi burs ve öğrenim kredisi alırken, 2017-2018 öğretim yılında bu rakam 1 milyon 579 bin 937’ye geriledi. Burs ve kredi alan öğrencilerin toplam üniversite öğrencilerine oranı da geçen öğretim yılına göre geriledi. Burs ve öğrenim kredisi alan öğrenci sayısının gerilemesinde, kredilerinin geri ödemesinde zorluk yaşayan mezunların sayısının artması da rol oynadı.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı verilere göre, kredi alan ve muhtelif yıllarda borçlarını zamanında ödemediği için takibe giren 2018 yılında vergi dairesine bildirilen borçlu sayısı 279 bin 897 kişi oldu.

Bozdoğan, bu durumun üniversite okuyan öğrencilerin krediden kaçınmasına yol açtığını da belirtiyor. Geçmiş senelere göre kredilerin burslara göre daha ağırlıklı olduğunu da söyleyen Bozdoğan, kredi kullanmayan öğrencilerin de maddi sıkıntılarla daha çok karşı karşıya kalabildiğini ifade ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar