“Usulüne uygun muhafaza altına” alınmanın fotoğrafı!

“Usulüne uygun muhafaza altına” alınmanın fotoğrafı!

Van Valisi’nin “Usulüne uygun muhafaza altına alındı”dan ne anladığı işkence edilerek helikopterden atılan köylülerden Servet Turgut’un yoğun bakımdaki fotoğrafıyla dile geliyor

Van Çatak’ta gerek görgü tanıklarının anlatımı gerekse hastane raporlarıyla gözaltına alan askerler tarafından işkence edilerek helikopterden atıldıkları için ağır yaralı olarak Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Osman Şiban ve Servet Turgut’a ilişkin açıklama yapan Valilik, “Teröristin etkisiz hale getirildiği yerde gözetleme yapan ve şüpheli hareketler sergileyen S.T. isimli şahsın, ‘dur’ ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığı gözlemlenmiş, şahıs, mukavemet göstermesine rağmen yakalanıp usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır. Bölgede bölücü terör örgütü mensuplarına yardım, yataklık ettiği değerlendirilen O.Ş. isimli şahıs da aynı bölgede mukavemet göstermesine rağmen usulüne uygun olarak muhafaza altına alınmıştır” demişti.

Kaçarken kayalıklardan düştü”, “mukavemet gösterdi”, “usulüne uygun muhafaza altına alındı” gibi alışılmış klişelerin kullanıldığı açıklamanın kendisi; bu vahşi işkencelerin bir askeri birliğe mahsus münferit uygulamalar değil, devlet politikası olarak devreye sokulduğunu açıkça gösteriyor.

Vali’nin “usulüne uygun muhafaza altına alındı” dediği iki köylüden Osman Şiban, vücudundaki kırıklar, yüzündeki ve bedenindeki morluklarla hafızasını kaybetmiş şekilde Mersinde’ki evine götürüldü. Şiban, dün sabah polisler tarafından evinden zorla alınarak Van Askeri Hastanesi’nden götürülmüş, gece saatlerinde de ambulansla Mersin’e doğru yola çıkarılmıştı.

Valinin bir eşyadan bahsedercesine “usulüne uygun olarak muhafaza altına alındı” dediği Servet Turgut ise halen yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veriyor. Turgut’un yoğun bakımdaki görüntüleri MA’ya yansıdır.

Kürt halkıyla dalga geçercesine “usulüne uygun” denilen ve aslında bu usulün bundan sonrasının normali olabileceğini de önden haber veren Vali’nin bununla ne kastettiği Turgut’un yansıyan fotoğrafından da anlaşılıyor!

Fotoğrafta halen uyutularak tedavi gören ve yaşam tehlikesi süren Turgut’un, solunum cihazına bağlı olduğu, yüzünün kan ve morluklar içinde olduğu görülüyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar