Uyarılara rağmen!

Uyarılara rağmen!

Bilecik’te iki makinistin yaşamını yitirdiği tren ‘kaza’sının yaşandığı bölgeye ilişkin JMO tarafından 4 yıl önce uyarılar yapıldığı ortaya çıktı.

Bilecik’te yüksek hızlı tren hattını (YHT) kontrol eden kılavuz trenin raydan çıkması sonucu iki makinist yaşamını yitirmişti. Olaydan 4 yıl önce bölgeye ilişkin Jeoloji Mühendisleri Odası’nın (JMO) uyarı yaptığı, ancak uyarıların dikkate alınmadığı ortaya çıktı.

JMO’nın TCDD’nin Bilecik’e bağlı Ahmetpınar köyünün bulunduğu bölgesine ilişkin 2015 yılında bir rapor hazırladığı ve raporda ihmallerin altlarının çizildiği öğrenildi.

Raporda bölge için jeolojik açıdan önemli riskler içerdiği vurgulanırken, alt yapısı güvenli olmayan ve herhangi bir etüt çalışması yapılmayan bu hatlarda YHT çalıştırmanın da riskli olduğu belirtiliyor.

Siyasi rant nedeniyle açılışında acele edilen hızlı ten hattı için basında yer alan haberlere göre, raporda şu tespitler de yer alıyor.

“Yapılan incelemelerde hattın geçtiği güzergah üzerinde proje aşamasında yapılması gereken jeoloji-jeoteknik araştırmaların istenilen nitelik ve düzeyde gerçekleştirilmediği, etütlerin yapımı sırasında gerekli özenin gösterilmemesi nedeniyle gerek 29 Mart 2011 tarih ve 27889 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı gerekse Sayıştay raporlarından da anlaşılacağı üzere önemli oranda keşif artışlarına ve kamusal kaynaklarının heba edilmesine neden olduğu tespit edilmiştir.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar