Uzel işçilerinin fabrika önündeki direnişleri 14. gününde

Uzel işçilerinin fabrika önündeki direnişleri 14. gününde

2008’de başlayan iflas süreciyle birlikte 5 aylık ücretleri ve 20 yıldan fazla tazminatları gasbedilen Uzel Makine işçilerinin Nakliyat-İş’le birlikte gerçekleştirdikleri eylemler, 14 gün önce Edirnekapı’daki fabrika önünde kurulan direniş çadırıyla devam ediyor

Türkiye’nin ilk büyük sanayi işletmelerinden biri olan ve 2008 yılından başlayarak adım adım iflasa sürüklenip, 2013’te resmen iflas kararı alan Uzel Makine’de çalışırken, 20 yıldan fazla süreye tekabül eden tazminatları ve 5 aylık ücretleri ödenmeyen işçiler, son 19 aydır çeşitli biçimlerde sürdürdükleri eylemlerini Edirnekapı’daki fabrikanın önünde çadır kurarak sürdürüyor.

Son 19 aydır Nakliyat-İş’le birlikte çeşitli eylemler yapan işçilerin 19 gün önce fabrika önünde başlattıkları çadırlı direniş, siyasetçiler, kitle örgütleri ve duyarlı toplumsal kesimler tarafından destekleniyor.

‘60’lı yıllarda yerli traktör üretmeye başlayan fabrika, 15-16 Haziran direnişinde önemli bir yerde duruyor, 1977 1 Mayıs’ında da iki işçi hayatını kaybetmiş. Uzel Makine bu özellikleriyle de Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihinde önemli bir yerde duruyor.

12 Eylül’den sonra Türk Metal’in (TM) örgütlendiği fabrikada iflas sonrasında işçilerin haklarının alınması için hiçbir çaba gösterilmedi. İflas kararının hemen ertesinde fabrikayı fiilen işgal eden işçileri, “hakkınızı mahkemede alacağız, sürecin takipçisi olacağız” diyerek o direnişten vazgeçiren TM, her zaman olduğu gibi ortalıktan kayboldu!

2bin 200 işçinin 5 aylık ücreti ve yılları bulan tazminatları 13 yıldır ödenmiyor. Bu yıllar boyunca çeşitli biçimlerde haklarını aramaya çalışan ve yalnız kalan işçiler, en son 19 ay önce Nakliyat-İş’le birlikte basın açıklamaları ve çeşitli eylemler başlatarak bu sürecin peşini bırakmayacaklarını gösterdiler.

2013’te iflas verildiği kesitte fabrikanın başka bir şirkete satıldığı söylenmiş, satış yapıldığı günlerde fabrikadaki malzemeler bir hırsızlık kisvesiyle TIR’larla boşaltılmış. Şikâyette bulunan işçilere polis, “yetki alanımız değil” yanıtı vermiş! Fabrikada halen traktör prototipleri var, sadece numuneleri çıkarılmış. Geçen hafta da 8 TIR getirilerek o modeller çalınmaya çalışılmış. İşçiler polisi çağırarak bunu engellemiş.

Alacaklı olan işçiler fabrikaya yaklaştırılmazken, patron çeşitli kisveler altında içeriyi boşaltmaya devam ediyor, hem de kapıda nöbetçiler dururken!

İşçilerin fabrikanın sahibi Önder Uzer’le ilgili iddiası paravan bir şirket olan Vera Varlık’ı kurmuş olduğu. Bu şirket aracılığıyla belge düzenleyerek fabrikadaki malları almaya çalıştığını öne sürüyorlar. Ayrıva fabrikanın bir AVM’ye dönüştürülmek istendiği de başka bir bilgi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar