Valfsan direnişçileri BMİS yetkilileriyle görüştü

Valfsan direnişçileri BMİS yetkilileriyle görüştü

İş yerindeki kötü çalışma koşullarına itiraz ettikleri için sendika temsilcisi-patron işbirliğiyle “işçi fazlalığı var” gerekçesiyle işten atılan BMİS üyesi 10 Valfsan işçisi sendikanın Kartal şubesinde yetkililerle görüştü

Tuzla’da kurulu Valfsan firmasında çalışırken işçi sağlığı ve iş güvenliği başta olmak üzere pek çok soruna işaret ettikleri için örgütlü oldukları Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın (BMİS) işyeri temsilcisi ve patron işbirliğiyle “işçi fazlalığı var” denilerek 11 Ekim’de işten atılan 10 Valfsan işçisinin direnişi devam ediyor.

İşlerine geri dönmek, yeni kıyımların önlenmesi ve sendika temsilcisinin demokratik bir seçimle değiştirilmesi talepleriyle direnişi sürdüren işçiler, dün güvenlikçiler ve polisin direniş alanındaki oturaklarına-diğer malzemelerine el koyması saldırısıyla karşılaştı.

Patronun çalışan işçilere direnişçilerle herhangi bir temas kurmamaları için baskı yaptığını, kendi haklarında mesnetsiz iddialarda bulunulduğunu dile getiren işçiler, bugün BMİS’in Kartal’daki 1 No’lu şubesinde yetkililerle görüşme gerçekleştirdi.

Sendika’nın Kartal Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyen işçilerden Ertan Tekin’in yaptığı açıklamada, dün polisin ve güvenlik görevlilerin eylem alanında bulunan oturaklara el koyduğunu aktardı. Tekin, “Şu an Kartal Şubemize geldik. Burada başkanlarla bir diyalog masasının oluşması ve sıkıntıların giderilmesi adına bir görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmede sendika yöneticilerine taleplerimizi dile getirdik” dedi.

Taleplerini sıraladılar

Tekin, taleplerini şöyle paylaştı: “Firmadan işçi atılmasının engellenmesi, sendikamızın değerlerine ve geleneklerine uygun, demokratik bir ortamda işçi temsilcisi seçimi yapılması ve son olarak işten atılan işçilerin işlerine iade edilmesini istiyoruz.”

Bundan sonra yaşanacak olan süreçte sendika başkanlarından haber beklediklerini dile getiren Tekin, “Başkanlarının vereceği kararlara göre yine 10 tane işçi arkadaş olarak kararlarımızı siz değerli emek kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar